Ustupuje Evropa Rusku a je v úpadku? Podívejte se na debatní klub Majdan exkluzivně na Aktuálně.cz

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 6. 2018 14:22
Jsou revoluce odsouzeny ke zklamání a později k diktatuře? Proč někteří Evropané věří, že je Evropa v úpadku? Ustupuje Západ Rusku? A může země, jako je Ukrajina, budovat demokracii a prosperitu, když je ve válce? Na Aktuálně.cz začíná prvním dílem exkluzivně Evropský debatní klub Majdan. Videozáznam unikátní diskuse politiků a intelektuálů z několika zemí, pořádané Českým centrem Kyjev. Diskuse například o taktice a propagandě Putinova Ruska, o korupci a oligarchii na Ukrajině, o nacionalismu v Polsku a Maďarsku, o krizi liberální demokracie v Česku a na Slovensku.
Majdan rozhovory | Video: České centrum Kyjev

Kyjev - S moderátorem a známým slovenským novinářem Štefanem Hríbem hovoří poslankyně ukrajinského parlamentu a jedna z hlavních postav revoluce na Majdanu Svitlana Zališčuková, běloruský opoziční politik Anatolij Ljabedzka, český prezidentský kandidát Marek Hilšer.

Svitlana Zališčuková.
Svitlana Zališčuková. | Foto: wikimedia

Dále bývalý maďarský ministr zahraničí Géza Jeszenszky, současný šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin, vedoucí delegace Evropské unie na Ukrajině Hugues Mingarelli, polský spisovatel a autor knihy Tajná historie Slovanů Ziemowit Szczerek a ukrajinský filozof a esejista Volodymyr Jermolenko.

Svitlana Zališčuková

Ukrajinská novinářka, politička a aktivistka, narozena v roce 1982. Iniciovala řadu významných občanských kampaní, od roku 2014 je poslankyní ukrajinského parlamentu. O rok dříve se stala jednou z hlavních postav Euromajdanu, tzv. ukrajinské Revoluce důstojnosti. Její poslanecká aktivita zahrnuje organizaci kampaní zaměřených na demokratizaci společnosti, bezpečnost nebo boj s korupcí.

Angažuje se v oblasti lidských práv, staví se proti diskriminaci menšin, zejména za genderovou a LGBT rovnost. V souvislosti s těmito tématy je spoluautorkou více než třiceti návrhů zákonů. Pravidelně přispívá do světových médií: The New York Times, Le Monde, Bild, Le Temps, Open Democracy aj.

Anatol Ljabedzka

Běloruský politik, předseda Spojené občanské strany Běloruska, narozen v roce 1961. Je jedním z nejvýznamnějších kritiků běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ljabedzkova vytrvalá opozice proti režimu vedla ke vzrůstajícím konfrontacím s běloruskými autoritami a k perzekuci: byl mnohokrát zatčen a také napaden neznámými maskovanými muži.

Anatol Ljabedzka.
Anatol Ljabedzka. | Foto: Wikimedia

K jednomu z jeho četných zatčení došlo poté, co hovořil na půdě Senátu USA a na setkání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v říjnu 1999. Je autorem knihy 108 dní & nocí ve věznici KGB: deník Anatola Ljabedzky, politického rukojmího.

Marek Hilšer

Český lékař, vědec, pedagog a občanský aktivista. Ročník 1976, vystudoval mezinárodní vztahy a všeobecné lékařství na Fakultě sociálních věd a lékařské fakultě Univerzity Karlovy, na téže univerzitě nyní působí jako pedagog a vědecký pracovník, zaměřuje se na boj s rakovinou. Jako dobrovolník se v letech 2011 a 2012 zúčastnil humanitární lékařské mise v rovníkové Africe.

Výrazně se angažuje v občanském životě: protestoval např. proti proruským postojům českého prezidenta Zemana v otázce ruské agrese na Krymu či sám kandidoval na prezidenta České republiky, v prezidentských volbách v roce 2018 skončil jako pátý s téměř půl milionem hlasů.

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána.
2:13
Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák

Géza Jeszenszky

Maďarský politik, historik, vysokoškolský pedagog, narozen 1941. Patnáctiletý se zúčastnil maďarského povstání proti stalinistické diktatuře a sovětské okupaci, v roce 1987 se stal jedním ze zakladatelů konzervativní opoziční strany Maďarské demokratické fórum. Jako ministr zahraničí ve vládě Józsefa Antalla se po roce 1990 podílel na rozpuštění Varšavské smlouvy a na procesu maďarské transformace.

Během jeho působení se Maďarsko připojilo k Radě Evropy, k Visegrádské skupině a podepsalo asociační dohodu s EU. Byl maďarským velvyslancem v USA, později v Norsku. Je autorem četných publikací o historii, zahraniční policie a mezinárodních vztazích, přednáší na univerzitách po celém světě.

Pavlo Klimkin

Pavlo Klimkin.
Pavlo Klimkin. | Foto: Wikimedia

Ukrajinský diplomat a politik, od roku 2014 ministr zahraničí Ukrajiny ve vládě Volodymyra Hroismana. Vystudoval fyziku a matematiku, krátce působil jako vědecký pracovník v kyjevském institutu E. O. Patona. Od 90. let pracoval na ukrajinském ministerstvu zahraničí, působil na ambasádách v Německu a ve Velké Británii.

V letech 2010-2012 byl jako náměstek ministra zahraničí Azarovovy vlády a šéf ukrajinské delegace klíčovou osobností v procesu vyjednávání Ukrajiny a EU o asociační dohodě. V letech 2012-2014 byl velvyslancem v Německu.

Hugues Mingareli

Od roku 2016 je vedoucím delegace EU na Ukrajině. Na přelomu 70. a 80. let pracoval jako finanční analytik, v 80. letech působil jako ředitel auditu strukturálních fondů Evropského účetního dvora a Evropského rozvojového fondu, od 90. let pracoval v Evropské komisi. Jako ředitel Evropské agentury pro obnovu měl na starost pomoc EU Kosovu, Srbsku, Černé Hoře a Makedonii.

V rámci Generálního ředitelství pro vnější vztahy Evropské komise působil ve funkci ředitele pro východní Evropu, Kavkaz a Střední Asii (2002-2007) a ředitele pro Blízký východ a jižní pobřeží Středozemního moře (2007). V letech 2007 až 2010 dohlížel na tyto regiony jako zástupce generálního ředitele Evropské komise pro východní Evropu, Kavkaz, Střední Asii, severní Afriku a Blízký východ.

Ziemowit Szczerek

Polský spisovatel, novinář a překladatel zabývající se problematikou regionalismu ve střední a východní Evropě. Narodil se roku 1978 v Radomi, vystudoval práva a politologii. Píše prózu, je fanouškem moderních dějin střední Evropy a gonzo žurnalistiky.

Jeho knihy Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů (2013) nebo Tetování s tryzubem (2015) byly nominovány na nejprestižnější polskou literární cenu Nike a přeloženy do ukrajinštiny, ruštiny, maďarštiny, češtiny a angličtiny. Autor mnoha rozhovorů, reportáží a povídek. Do polštiny přeložil mj. esej "otce gonzo žurnalistiky" Huntera S. Thompsona The Kentucky Derby Is Decadent And Depraved.

Volodymyr Jermolenko

Přední ukrajinský filozof a esejista, studoval na Kyjevsko-mohyljanské akademii v Kyjevě, na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na Vysoké škole sociálních studií v Paříži. V roce 2009 obhájil filozofickou disertaci O moderním a antimoderním ve filozofii Waltera Benjamina, v roce 2011 graduoval s politologickou disertací Dvě epochy kontrarevoluční filozofie: Kontrarevoluční myšlení ve Francii (1789-1830) a v Rusku (1905-1939). Přednáší na Kyjevsko-mohyljanské akademii, pracuje jako novinář a současně působí jako angažovaný expert v nevládní organizaci Internews Ukraine.

Jako filozof se věnuje reflexi moderny a antimoderny, tématu individuality a svobody, přibližuje ukrajinskému publiku formou esejů důležité francouzské myslitele 20. století. V době Revoluce důstojnosti začal být aktivní jako bloger. Jeho eseje byly přeloženy do ruštiny, polštiny, češtiny, francouzštiny, angličtiny, němčiny a holandštiny. V roce 2017 vydal román Lovec oceánů: Odysseův příběh.

 

Právě se děje

Další zprávy