Grafika: Zkáza Donbasu pokračuje pátým rokem. Válka s Ruskem je tragičtější, než si umíme představit

Jan Gazdík Adéla Očenášková Tomáš Kunc Jan Gazdík, Adéla Očenášková, Tomáš Kunc
Aktualizováno 12. 4. 2018 5:57
Válka na východě Ukrajiny, kde mezi sebou bojují proruští separatisté a ukrajinská armáda, vstoupila do pátého roku.

OBĚTI VÁLKY NA VÝCHODNÍ UKRAJINĚ

Okupace Donbasu, rozpoutaná Kremlem na jaře 2014, si vybrala tragickou daň mezi civilisty. Obětí stále přibývá. Sedm procent ukrajinského území (Krym a Donbas) zůstává obsazených separatisty i ruskou armádou.

Uvedené údaje se vztahují k období od dubna 2014 do loňského listopadu.
Zdroj: Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHCR)

Rusové na východě Ukrajiny

 

Před čtyřmi lety, v dubnu 2014, vypukla válka na východě Ukrajiny. Krvavý konflikt, v jehož pozadí stojí Rusko, si od té doby vyžádal více než 10 tisíc obětí.

Ukrajinská Doněcká a Luhanská oblast (tzv. Donbas) byly přitom před válkou průmyslově bohatými oblastmi, které vytvářely až 16 procent ukrajinského hrubého domácího produktu (HDP). Žilo tu 6,6 milionu lidí, tedy skoro 15 procent ze všech obyvatel Ukrajiny.

Skrytá, ale naprosto reálná válka v Evropě patří k největším humanitárním krizím současnosti. Téměř dva miliony obyvatel Donbasu musely kvůli krvavému konfliktu opustit domovy nebo jsou válkou bezprostředně ohrožené. Regionem dodnes otřásají střelba, výbuchy i bombardování.

Válka na Ukrajině se také vzhledem k nedostatku lékařské péče začíná nápadně podobat konfliktu v Sýrii. Podle amerického listu The New York Times byla v letech 2014 až 2017 zničena jedna třetina všech zdravotnických zařízení v oblasti.

Zastavit válku se nedaří především kvůli silnému vlivu Moskvy. Ta svůj podíl na konfliktu v Donbasu oficiálně popírá. Podle zpráv NATO i ukrajinské vojenské rozvědky ale má na východě Ukrajiny obří utajenou armádu s nejmodernější výzbrojí.

RUSKÝ ZBROJNÍ ARZENÁL NA VÝCHODĚ UKRAJINY

Údaje o počtu ruských vojáků a zbraní v Donbasu se v detailech rozcházejí. Moskva jejich oficiální vyslání na separatistická území dlouhodobě odmítá. Zdroje NATO a ukrajinské vojenské rozvědky ale uvádějí, že na východní Ukrajině se dlouhodobě pohybuje několik tisíc regulérních ruských vojáků. Cvičí i koordinují separatistické jednotky a významně se podílí na jejich velení. K tomu mají k dispozici i nejmodernější vojenskou techniku v počtech, které často převyšují armády některých evropských zemí.

Zdroj: vojenská rozvědka Ukrajiny, Global Fire Power, přehled: Kyiv Post

PŘÍKLADY RUSKÝCH ZBRANÍ NA DONBASU

Zprávy NATO i ukrajinské vojenské rozvědky uvádějí řadu příkladů nejmodernějších ruských zbraní, které separatisté v Donbasu využívají a nemohli je získat od ukrajinských jednotek. Vybíráme přehled těch nejzajímavějších.

VIDEO: SEPARATISTÉ NA UKRAJINĚ MAJÍ NEJNOVĚJŠÍ RUSKÉ ZBRANĚ

Americká rozhlasová stanice Rádio Svoboda (RFE/RL) vytvořila v březnu loňského roku videosestřih konkrétních záběrů, na kterých jsou separatisté v Donbasu v blízkosti nejmodernější ruské vojenské techniky. A to i přesto, že Kreml její vyslání na východ Ukrajiny rezolutně popírá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy