Úspěch: Česko je 28. nejlepší místo k životu na Zemi

ČTK ČTK
4. 11. 2010 21:04
V žebříčku kvality života, sestavovaném OSN, Češi od loňska postoupili o osm míst
28. místo na světě, to bereme. (Ilustrační foto.)
28. místo na světě, to bereme. (Ilustrační foto.) | Foto: Jan Langer

Vídeň - Ve světovém žebříčku kvality života zaujímá Česko podle OSN 28. místo, proti loňsku postoupilo o osm míst vzhůru.

Slovensko je ve světovém pořadí 31. Žebříček vede stejně jako loni Norsko, naopak nejhůře se žije obyvatelům subsaharské Afriky. Vyplývá to ze Zprávy o lidském rozvoji (Human Development Report 2010), kterou dnes ve Vídni zveřejnil Rozvojový program OSN (UNDP).

Zpráva dělí 169 zemí světa do čtyř skupin. Skupinu s "velmi vysokou kvalitou života" vede podle tohoto žebříčku Norsko následované Austrálií, Novým Zélandem a Spojenými státy. První desítku uzavírají Kanada, Švédsko a Německo. V první třicítce zemí drtivě převažují evropské státy, z ostatních kontinentů jsou zde vedle již jmenovaných zastoupeny pouze Izrael, Japonsko, Jižní Korea a Hongkong.

Česko je 28. v těsném závěru za Rakouskem, Británií a Singapurem. Od 29. místa následují Slovinsko, Andorra a Slovensko. Estonsko je 34., Maďarsko 36. a Polsko 41. Mezi nimi jsou proloženy bohaté ropné státy jako Spojené arabské emiráty, Brunej, Katar nebo Bahrajn.

Druhá skupina začínající od pořadí 43 je označována pouze jako "vysoká kvalita života" a zahrnuje zbývající evropské postkomunistické země kromě Moldavska, většinu států Latinské Ameriky a řadu bohatých asijských zemí.

V následující skupině označené jako "průměrná kvalita života" figurují Čína, Vietnam, postsovětské středoasijské republiky a Moldavsko, zbylé státy Latinské Ameriky a rozvinutější africké země. Poslední skupina s "nízkou kvalitou života" zahrnuje v drtivé většině státy subsaharské Afriky, na posledních třech místech jsou Niger, Kongo a Zimbabwe.

Zprávy o vývoji kvality života se opírají o takzvaný index lidského rozvoje. Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i celé řady sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě, zdravotní péči a podobně.

 

Právě se děje

Další zprávy