Londýn, Washington - Synové Usámy bin Ládina obvinili Spojené státy, že porušily mezinárodní právo. A hrozí, že se budou v USA i u mezinárodních institucí právní cestou dožadovat informací o "skutečném osudu svého zmizelého otce".
V jejich společném prohlášení se praví: "Americký prezident Obama má ze zákona povinnost objasnit osud našeho otce Usámy bin Ládina, protože je nepřijatelné z lidského i náboženského hlediska zbavit se osoby takové důležitosti... hozením do moře..."
O postoji bin Ládinů informovala v úterý analytická skupina SITE, která monitoruje stránky islámských radikálů. Ve středu z prohlášení citoval také list The New York Times.
Zatím není jasné, kolik Usámových synů za proklamací stojí. Iniciativa se však připisuje především Umaru bin Ládinovi, kterému je 30 let a žije střídavě v Saúdské Arábii a Kataru.
Podle listu The New York Times schválili zmíněné prohlášení nejméně tři další dospělí synové bin Ládina. Nejhledanější terorista světa měl před svým útěkem z Afghánistánu v roce 2001 údajně přinejmenším jedenáct synů a devět dcer.
Americké komando ale minulý týden v Abbottábádu jednoho jeho syna zabilo.
Umar bin Ládin, jenž se s otcem názorově rozešel a odmítá násilí páchané ve jménu náboženství, teď obvinil USA, že svou operaci provedly s cílem zlikvidovat jeho otce, nikoli ho zatknout.
Mladý Ládin zpochybňuje "vhodnost takového zabití" a tvrdí, že Američané "nestoudně porušili při své operaci nejen mezinárodní právo", ale také zásadu presumpce neviny a právo na spravedlivý soud.
Fakt, že Američané hodili tělo Usámy bin Ládina do moře, ponížil podle Umara jeho rodinu, porušil náboženská ustanovení a "ranil city stovek milionů muslimů".
Obama na vlně popularity
Zcela jinak ale zabití Usámy bin Ládina vnímají Američané. Průzkum veřejného mínění americké agentury AP a společnosti GfK, zveřejněný ve středu ve Washingtonu, ukázal, že teď Obamovu politiku schvaluje 60 procent Američanů.
Více než polovina z nich si přeje, aby zůstal šéfem Bílého domu i po prezidentských volbách v roce 2012. Před třemi týdny bylo s Obamou spokojeno pouze 45 procent Američanů.
Nyní je navíc 73 procent Američanů přesvědčeno, že Obama uspěl v zápase s hrozbou terorismu, a 69 procent respondentů soudí, že Obama je schopen Americe zajistit bezpečnost.
Sám Barack Obama se podle Bílého domu chystá v nejbližších dnech v souvislosti se smrtí Usámy bin Ládina znovu vyzvat muslimský svět, aby se zřekl militantního islamismu a zahájil novu etapu vztahů se Spojenými státy.
Šéf Bílého domu tento plánovaný proslov přednese možná už příští týden.
Jeho ústředním tématem má být myšlenka, že smrt Usámy bin Ládina a lidová povstání v zemích severní Afriky a Blízkého východu signalizují konec doby, kdy Al-Káida mohla prohlašovat, že vyjadřuje aspirace všech muslimů.
Návštěva americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Pákistánu, plánovaná původně na tento měsíc, byla ale podle pákistánských médií zrušena. Přesněji - vzhledem k napjaté situaci ve vzájemných vztazích přeložena na červen.
Spojené státy také stále čekají, zda dostanou od Islámábádu povolení vyslechnout tři Usámovy ženy, které s ním byly ve vile v Abbottábádu v době amerického útoku a jež nyní zadržují pákistánské úřady.