Moskva - Rusku se nelíbí, že Kyrgysztán dovolí Spojeným státům, aby dále operovaly z letecké základny Manas nedaleko kyrgyzského hlavního města Biškeku. Tvrdí to nejmenovaný ruský diplomat citovaný deníkem Kommersant.
"Novinka, že tam základna zůstane, pro nás byla velmi nepříjemná - neočekávali jsme takový trik," prohlásil zdroj listu. "Skutečný charakter americké vojenské přítomnosti ve Střední Asii se nezměnil, jde proti ruským zájmům a naší dohodě s kyrgyzským vedením."
Podle diplomata připravuje Rusko "náležitou odpověď".
Klíčová základna
Kyrgyzští představitelé na konci prosince minulého roku prohlásili, že je americká základna před uzavřením. V únoru pak toto rozhodnutí posvětil i parlament a USA dostaly půl roku na to, aby své vojáky stáhly.
Spekulovalo se, že Kyrgyzstán jednal pod nátlakem Ruska, kterému se americké základny v postsovětských republikách nelíbí. Biškek krátce předtím získal příslib 2 miliard dolarů pomoci, investic a půjček z Moskvy, která má v Kyrgyzstánu vlastní vojenskou základnu.
Základna je klíčová pro operace v blízkém Afghánistánu.
Podle agentury AP v úterý dohodu posvětil obranný výbor kyrgyzského parlamentu, celá sněmovna bude hlasovat příští týden, problémy se však neočekávají.
Američané používají Manas od prosince 2001, dva měsíce předtím začali s leteckou kampaní proti Afghánistánu ovládanému Talibanem.
Na obě strany?
Biškek však nepůjde Washingtonu zcela na ruku. Podle agentury AP si totiž vymiňuje, že bude moci skrze jeho území procházet pouze náklad nevojenské povahy.
Oficiálním důvodem únorového vyhoštění Američanů bylo to, že údajně platí za pronájem málo peněz. Dosud Kyrgyzstán dostával 17,4 miliony dolarů ročně.
Podle amerických činitelů však USA poskytne za stejnou dobu místní ekonomice 150 milionů dolarů skrze servisní kontrakty. Ministr obrany USA Robert Gates nicméně připustil, že je Washington ochoten platit za pronájem více.
V úterý kyrgyzský ministr zahraničí Kadyrbek Sarbaev obrannému výboru řekl, že to od nynějška bude 60 milionů dolarů ročně.
Za pokračující přítomnost USA na Manasu lobboval u kyrgyzské vlády v poslední době také afghánský prezident Hamid Karzáí. Každý měsíc tudy projde 15 tisíc amerických vojáků a 500 tun nákladu.