Mimořádná zpráva

CIA dál létá s teroristy do Evropy

Red Zah, ČTK
25. 11. 2005 10:23
Berlín Americká Ústřední zpravodajská služba i nadále létá do Evropy s lidmi podezřelými z terorismu.

S odvoláním na zdroje ze CIA o tom informoval německý deník Handelsblatt.

"Letadla CIA uskutečňují mezipřistání v různých evropských zemích, mezi nimi i v Německu. Na tom se nic nezměnilo," cituje list vysoce postaveného pracovníka tajné služby. Pokud jde o Německo, je podle tohoto zdroje nejčastějším místem těchto přistání americká letecká základna v Ramsteinu ve spolkové zemi Porýní-Falc.

Více o spolupráci CIA s cizími zpravodajskými službami, ČTĚTE ZDE.

CIA využívá krycí firmy

Americká strana vlády příslušných evropských zemí o účelech letů neinformuje, uvádí dále zdroj listu. Podle něho jsou pracovníci CIA velmi rozladěni tím, že se lety nepodařilo dostatečně utajit.

CIA podle tohoto zdroje využívá ke svým protiteroristickým operacím řadu krycích firem, které jsou registrovány u amerického Federálního úřadu pro letectví. Tyto firmy buď přímo patří CIA nebo jsou tajnou službou kontrolovány. Jako příklady uvedl zdroj podniky Aero Contractors se sídlem ve Smithfieldu v Severní Karolíně nebo floridské firmy Pegasus Technologies a Tepper Aviation.

Španělsko: mezipřistání jsou legální

Španělské ministerstvo zahraničí, které přistávání letadel prošetřovalo, včera uvedlo, že CIA zřejmě neporušuje žádný španělský zákon. Šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos přesto poslancům parlamentu slíbil, že vláda zpřísní kontrolu leteckého provozu.

Španělská média v posledních dvou týdnech informovala o tom, že Američané využívali k mezipřistání letadel přepravujících teroristy Mallorcu. Takových mezipřistání se mělo uskutečnit minimálně deset. Stejná podezření se objevila také ve Švédsku.

Více o reakci španělské vlády ČTĚTE ZDE.

CIA přepravuje lidi podezřelé z terorismu do třetích zemí kvůli výslechům. Vyhýbá se tak právním omezením, která by musela respektovat ve Spojených státech. Deník Washington Post před časem informoval o tom, že CIA kvůli výslechům zřídila ve východní Evropě zadržovací centra. 

Podrobnější informace o tom, jak na tuto informaci reagovali čeští politici, NAJDETE ZDE.

Vyšetřování Rady Evropy už běží

Rada Evropy zahájila ve středu formální vyšetřování informací o údajné existenci tajných věznic americké zpravodajské služby CIA ve střední a východní Evropě a tajných letech s údajnými zajatými teroristy. O vysvětlení požádala i Spojené státy.

Švýcarský senátor Dick Marty, kterého Rada Evropy před dvěma týdny pověřila předběžným šetřením, v úterý v první zprávě konstatoval, že bylo zjištěno celkem 31 podezřelých letadel USA, která přistála v Evropě v posledních letech a která mohla přepravovat vězně z Afghánistánu či Iráku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy