USA zmařily útok horší než 11. září

lem, ČTK, Reuters
23. 6. 2006 16:44
Miami - Kvůli plánovanému teroristickému útoku na nejvyšší budovu Spojených států Sears Tower v Chicagu bylo včera zadrženo sedm osob.
Po WTC měla na řadu přijít Sears Tower.
Po WTC měla na řadu přijít Sears Tower. | Foto: Reuters

Podle soudních dokumentů, které získala televize CNN, měl být útok v představách teroristů "tak dobrý jako 11. září, nebo dokonce ještě velkolepější". Zlikvidování Sears Tower o 110 patrech mělo být jeho pouhým začátkem.

Napojení na Al-Káidu není vyloučeno

Podle neoficiálních zpráv má pět ze zadržených americké občanství a dva jsou cizinci, z toho jeden Haiťan a druhý se zdržuje v USA ilegálně. Všichni jsou příslušníky afro-arabské komunity. Zadržovaní podle prvních poznatků vyšetřovatelů usilovali o spojení s teroristickou organizací Al-Káida, ve skutečnosti však s ní zřejmě nespolupracovali. 

Deník Washnigton Times později připustil, že dva z mužů se ve Spojených státech pohybovali ilegálně a minimálně jeden z nich měl napojení na teroristy.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Stíhat teroristy se v USA nedaří
  • Moussaoui (si) hraje o život
  • Kanadu opanoval strach. Z teroristů

FAKTA:

  • Sears Tower v Chicagu je se svými 435 metry v současnosti nejvyšší budovou v USA a třetí nejvyšší na světě.
  • Její výstavba byla zahájena v roce 1970 a dokončena 1973 pro firmu Sears, Roebuck and Company, tehdy jednu z největších maloobchodních sítí na světě.

Skupinu teroristů, která kromě útoku na Sears Tower plánovala také útoky proti budově FBI v Miami, se podařilo odhalit díky informátorovi, jenž dokázal proniknout do jejich řad. 

"Mysleli si, že vyjednávají o spolupráci s Al-Káidou," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel bezpečnostních sil. Celá akce měla trvat více než rok.

"Zabijeme všechny představitele zla"

Zadržení muži už byli obviněni ze čtyř zločinů: "vyhlášení války" Spojeným státům, přípravy "zlovolného poškození a zničení budov" a násilného odporu proti státním orgánům.

Jako šéf byl identifikován jistý Narseal Batiste, který skupinu začal rekrutovat v létě 2005. Aby získala peníze a podporu pro své cíle, skupina hledala kontakt na Al-Káidu. Batiste se několikrát setkal s údajnou kontaktní osobou Al-Káidy, kterou ovšem byl agent FBI, a žádal od ní vojenské boty, uniformy, automatické zbraně, spojovací vysílačky, auta a 50.000 dolarů v hotovosti na vybudování "islámské armády, která by zahájila džihád".

Letos v únoru pak Batiste "důvěrníkovi Al-Káidy" oznámil, že chce vést "úplnou pozemní válku" proti USA s cílem "zabít všechny představitele zla, které dokážeme".

Žádné nebezpečí nehrozí

Místní sdělovací prostředky informovaly o tom, že zásah bezpečnostních složek proběhl ve skladišti v miamské čtvrti Liberty City, která patří k chudším částem města.

Sousedé z Liberty City se o zadržených mužích vyjadřovali opatrně. Popsali je jako "muslimy, kteří o sobě tvrdili, že odevzdali své životy Alláhovi". Ve skladišti, kde byli zadrženi, zřejmě i spali a využívali ho jako vojenské cvičiště.

"Vycházeli pozdě v noci a dělali výcvik. Vypadalo to jako vojenský přijímač," řekl agentuře AP Tashwan Rose, jeden z obyvatel v okolí. "Zdálo se, že jsou to vojenské mozky, úplně vygumovaní," dodal.

Agentura AP připomněla, že někteří pachatelé teroristických útoků z 11. září 2001 proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku měli napojení právě na Floridu. Nějaký čas před atentáty tam žili a prošli tam také leteckým výcvikem.

Podle slov mluvčího Federálního úřadu pro vyšetřování Richarda Kolka přesto "Miami ani žádné jiné oblasti bezprostřední nebezpečí nehrozí."

 

Právě se děje

Další zprávy