Už v červnu USA zahrnuly do svých sankcí íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.
"Zaríf je mezinárodní tváří režimu, který využívá propagandu a dezinformační kampaně k podpoře jaderného programu, programu balistických raket a teroristických sítí," citovala DPA zdůvodnění Zarífova potrestání. "Trpělivost je u konce, prezident Trump dnes rozhodl," dodala DPA s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
"Důvod, proč mě USA zařadily (na sankční seznam), je to, že jsem hlavním mluvčím Íránu po celém světě," napsal Zaríf na Twitteru. "Je pravda skutečně tak bolestivá? Nemá to na mě a ani na mou rodinu žádný dopad, neboť nemám za hranicemi Íránu žádný majetek a ani zájmy. Děkuji za to, že mě považujete za tak velikou hrozbu vaší agendy," dodal íránský ministr zahraničí.
Agentura Reuters s odvoláním na představitele Trumpovy administrativy napsala, že Washington bude případ od případu zvažovat okolnosti Zarífových cest do USA, a to včetně návštěv OSN v New Yorku, zároveň ale budou USA dodržovat své závazky vůči OSN.
USA podle Reuters již nepovažují Zarífa za hlavní osobu, se kterou by v případě jaderných rozhovorů vyjednávaly, v takové situaci budou chtít jednat s někým, kdo ve věci může na íránské straně rozhodovat.
Americký senátor Rand Paul na Twitteru napsal, že "uvalování sankcí na diplomaty diplomacii oslabuje".
Podle prezidenta Rúháního si USA počínají dětinsky. "Američané se uchýlili k dětinskému chování. Každý den říkají 'Chceme jednat bez podmínek'… a pak vyhlásí sankce proti ministrovi zahraničí. Znamená to, že ztratili schopnost racionálně uvažovat," řekl Rúhání v televizi. Později oznámil, že íránští činitelé jsou v otázce záchrany jaderné dohody připraveni na nejhorší a že nakonec Írán vyhraje.
Vztahy Washingtonu a Teheránu jsou dlouhodobě napjaté, zejména kvůli íránskému jadernému programu. USA loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedly proti islámské republice sankce, které mají tvrdý dopad na její ekonomiku. Ostatní signatáři dohody - Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína - se ji snaží zachovat. Ve středu bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton oznámil, že USA o dalších 90 dní prodlouží výjimku, která umožní Rusku, Číně a evropským zemím civilní jadernou spolupráci s Íránem.
Dalším důvodem sporu Washingtonu a Teheránu je, že íránské gardy na konci června sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.
Evropská unie dnes oznámila, že rozhodnutí uvalit sankce na íránského ministra zahraničí lituje. Podle mluvčího šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude unie se Zarífem nadále spolupracovat.
Moskva uvedla, že Spojené státy hledají záminku pro zažehnutí konfliktu v Perském zálivu. "Události tam opravdu spějí k nebezpečného bodu a je zde hrozba velkého vojenského střetu," řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "V zásadě se domníváme, že Washington jen hledá záminku pro zvýšení napětí," doplnila s tím, že cílem Spojených států je patrně přesunout se do "aktivnější fáze konfliktu".