USA v tendru na stíhačky pro Indii prohrály s Evropou

Václav Viták
30. 4. 2011 8:45
Dillí vyřadilo ze soutěže Boeing i Lockheed, postoupily jen evropské firmy
Stíhačka F-16 firmy Lockheed neuspěla
Stíhačka F-16 firmy Lockheed neuspěla | Foto: US Air Force

Dillí - Spojené státy ztratily ve čtvrtek naději, že získají zakázku na dodávku nových bojových letounů Indii, o kterou velmi usilovaly. A to nejen z ekonomických důvodů.

Indické ministerstvo obrany zredukovalo seznam firem, které mají naději vyhrát tento tendr, na pouhé dvě. Ve hře zůstávají už jen francouzský Dassault, nabízející stroj Rafale, a evropské konsorcium EADS s letounem Eurofighter Typhoon.

Vyřazen byl naopak Boeing se svým F/A-18 a stejný osud potkal další americkou firmu Lockheed Martin, která nabízela stroj F-16. Neuspěli ani Rusové, kteří se snažili prosadit s letounem MiG-35, ani Švédové se svým JAS-39.

Kontrakt na dodávku 126 stíhacích letounů, kterými Dillí hodlá nahradit zastarávající ruské stroje, má odhadovanou hodnotu 10 miliard dolarů.

Indická vláda doufá, že se do března příštího roku definitivně rozhodne, které ze dvou zbývajících zbrojařských firem zakázku přiklepne.

Dineš Keskar, zástupce firmy Boeing v Indii, sdělil listu The New York Times, že jeho společnost je „samozřejmě zklamána". Podle Keskara se Boeing snaží setkat s indickými představiteli, aby zjistil proč jím nabízené letouny neuspěly.

Indické ministerstvo obrany řeklo, že stroje Boeingu a Lockheedu nesplňují technické požadavky tendru.

Strategické partnerství se nedaří

Americký prezident Barack Obama loni v listopadu při návštěvě Indie velmi lobboval za americké zbrojařské firmy.

Mimo jiné slíbil Dillí, že bude aktivně podporovat snahu Indie stát se stálým členem Rady bezpečnosti OSN.

Indie je nyní největším světovým dovozcem zbraní. V příštích pěti letech vydá na nákupy nové zbrojní techniky 50 až 80 miliard dolarů. Západní země naopak prudce omezují vojenské zakázky.

Francouzský stroj Rafale zůstává ve hře
Francouzský stroj Rafale zůstává ve hře | Foto: Reuters

Podle některých analytiků rozhodnutí Dillí nedat tuto velkou zakázku americkým firmám silně poškodí vztahy s Washingtonem. A to v době, kdy by naopak potřebovala tyto vazby posílit, aby mohla lépe prosazovat své zájmy v Afghánistánu a Pákistánu a zvyšovat tlak na rozšíření RB OSN.

V Indii však stále vládne kvůli Pákistánu velká nedůvěra ke Spojeným státům.

Indie pracuje na diverzifikaci svých diplomatických vztahů a snaží se spolupracovat s Čínou, Ruskem a dalším nastupujícími ekonomickými velmocemi, aby nebyla vnímána jako země z amerického tábora.

To je také zřejmě důvod, proč se Dillí brání těsným vojensko-politickým vztahům s USA včetně společných vojenských cvičení.

 

Právě se děje

Další zprávy