USA uvalí nové sankce na barmský režim

pat
25. 9. 2007 7:35
Bush sankce oznámí během projevu v OSN
Buddhističtí mniši pochodují ulicemi Rangúnu. Zahájili tím bojkot barmské vojenské vlády
Buddhističtí mniši pochodují ulicemi Rangúnu. Zahájili tím bojkot barmské vojenské vlády | Foto: Reuters

New York - Spojené státy se v reakci na poslední vývoj v Barmě rozhodly zpřísnit sankce vůči tamnímu vojenskému režimu.

Prezident George Bush by je podle sdělení Bílého domu měl oznámit během svého úterního projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku.

V souvislostech: Desetitisíce lidí protestují v ulicích barmských měst

Podle informací BBC by nové sankce měly zahrnovat zákaz vycestování do Spojených států pro členy barmské vlády a také zásah proti jejím finančním aktivům.

Zpravodaj BBC ve Washingtonu uvádí, že USA se rozhodly pro jednostranné vyhlášení sankcí, a to v naději, že další země se k nim připojí.

Rozhodnutí americké administrativy přichází po osmi dnech masových protestů, které v Barmě vedou budhističtí mniši a proti nimž se vláda dle svého oznámení chystá zasáhnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy