reklama
 
 

Atentáty v Madridu? Na pokyn Al-Káidy

11. 4. 2006 11:47
Madrid - Teroristický útok před dvěma lety v Madridu neřídila Al-Káida, ale jeho pachatelé se inspirovali "návodem" této teroristické organizace.

Teroristická buňka, která 11. března 2004 odpálila několik bomb ve španělském hlavním městě, se měla řídit pokyny od "rady moudrých" teroristické organizace Al-Káida.

Zpráva o zapojení Al-Káidy do madridských atentátů přichází jen pár dní poté, co britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že za loňskými londýnskými útoky síť Usámy bin Ládina nestála - PŘEČTĚTE SI VÍCE ZDE

Text, uveřejněný na webové stránce Global Islamic Media, doporučoval provést atentát ve Španělsku těsně před volbami 14. března. Podezřelí si ho podle vyšetřovatelů četli koncem roku 2003.

Infobox

Text rady starších al-Káidy s názvem "Irácký Džihád", kterým se teroristé inspirovali:

 • "Je nutné co nejvíce využít španělských voleb v březnu příštího roku. (...) Myslíme, že španělská vláda nebude moci připustit více než dva, maximálně tři útoky, a poté se bude muset stáhnout [z Iráku]."
 • Text se odvolává na ideologického koordinátora Jusufa al-Ajirího, který zemřel v prosinci 2003.
 • Dokument nebyl přímým pokynem, ale sloužil jako inspirace pro atentátníky, kteří s al-Káidou sympatizují - podobně jako loňské červencové atentáty v Londýně, které neprovedli lidé al-Káidy, ale inspirovali se jejími myšlenkami.

Zdroj: El País

Vyplývá to ze závěrečné zprávy vyšetřujícího soudce Juana del Olma, jejíž detaily zveřejnil španělský deník El País.

Veřejnost dostane zprávu o vyšetřování

Olmo na základě závěrů svého vyšetřování obvinil celkem 29 lidí z trestného činu masové vraždy. Konečný počet obviněných je daleko menší než počet původně podezřelých, kterých bylo 116.

Po dvou letech vyšetřování označil soudce del Olmo za šéfy buňky pachatelů islamistické radikály Džamala Ahmidana a Sarhana bin-Abdula Mažída Facheta. Oba dva pocházeli ze Španělska.

Ahmidan, zvaný Číňan, namočený do obchodů s drogami a zapletený do vraždy, řídil celou skupinu. Studovaný ekonom Fachet, přezdívaný Tunisan, měl být podle zprávy mozkem skupiny a ideologickým šéfem.

Kromě nich je za hlavu vražedného spolčení považován zatčený Džamál Zugam a také Abdul Mažíd Bučar, kterého zadrželi v Srbsku a vydali do Španělska.

Soudce: ETA za atentáty nestála

Podle informací redakce El País soudce také vyloučil podíl domácí teroristické organizace ETA na útocích. Baskickým separatistům připsala útoky tehdejší konzervativní vláda Josého Maríi Aznara, která při volbách 14. března 2004 překvapivě prohrála se socialisty. Ti poté skutečně ohlásili stažení španělských vojáků z Iráku.

Sérii výbuchů, které před dvěma let roztrhaly ranní vlaky vezoucí lidi do práce, nakonec podlehlo 191 lidí a dva tisíce jich vyvázlo se zraněními.

Sedm podezřelých, včetně Číňana a Tunisana, spáchalo tři týdny po atentátech sebevraždu v domě na předměstí Leganés poté, co je obklíčila policie. Osmý uprchl ze Španělska a byl zabit při bojích v Iráku.

Proces začne nejspíš až příští rok

Zveřejněním tisícistránkového dokumentu končí fáze vyšetřování a začíná samotná obžaloba asi třicítky lidí, kteří se na atentátech podíleli. Vyšetřovatelé podezřívají z účasti na útocích celkem 116 lidí, z nich 25 už je ve vazbě.

Samotný soud ale podle agentury Reuters nezačne dříve než začátkem příštího roku. Soud bude jedním z největších procesů s teroristy v Evropě; zúčastní se ho stovky lidí, včetně obviněných, advokátů, soudců, policistů, novinářů a veřejnosti.

Podle vyšetřovatelů například spustili atentátníci bomby mobilními telefony, které koupili v obchodě centru Madridu, který patřil jednomu z podezřelých.

Dokumenty odtajněné loni odhalily, že čtyři měsíce před madridskými výbuchy varovala španělská výzvědná služba ministerstvo vnitra před možným útokem islámských radikálů.

autor: David Koubek | 11. 4. 2006 11:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama