USA se omluvily Guatemale. Šířily tam syfilis

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
1. 10. 2010 19:12
K experimentům docházelo v letech 1946 až 1948

Washington - Spojené státy se oficiálně po několika desítkách let omluvily Guatemale za to, že v této středoamerické zemi experimentovaly se syfilidou.

Tuto chorobu američtí lékaři ve druhé polovině čtyřicátých let rozšířili mezi guatemalskými vězni. Testovali, zda šíření nemoci může zastavit penicilin.

Ve společném prohlášení se za experiment omluvily ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová a šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

"Pokusy s šířením pohlavních nemocí, které se odehrály v Guatemale v letech 1946 až 1948, byly zcela jistě neetické," uvádí se v prohlášení.

Z archivních záznamů nicméně vyplývá, že o pokusech věděla tehdejší guatemalská vláda. Vězni byli nakaženi prostitutkami a pak jim lékaři podávali penicilin.

"Litujeme, že se takové věci staly a omlouváme se všem lidem, kteří byli postižení takovou odsouzeníhodnou formou výzkumu," vzkázaly Guatemalanům Sebeliusová a Clintonová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy