USA se omluvily Guatemale. Šířily tam syfilis

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
1. 10. 2010 19:12
K experimentům docházelo v letech 1946 až 1948

Washington - Spojené státy se oficiálně po několika desítkách let omluvily Guatemale za to, že v této středoamerické zemi experimentovaly se syfilidou.

Tuto chorobu američtí lékaři ve druhé polovině čtyřicátých let rozšířili mezi guatemalskými vězni. Testovali, zda šíření nemoci může zastavit penicilin.

Ve společném prohlášení se za experiment omluvily ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová a šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

"Pokusy s šířením pohlavních nemocí, které se odehrály v Guatemale v letech 1946 až 1948, byly zcela jistě neetické," uvádí se v prohlášení.

Z archivních záznamů nicméně vyplývá, že o pokusech věděla tehdejší guatemalská vláda. Vězni byli nakaženi prostitutkami a pak jim lékaři podávali penicilin.

"Litujeme, že se takové věci staly a omlouváme se všem lidem, kteří byli postižení takovou odsouzeníhodnou formou výzkumu," vzkázaly Guatemalanům Sebeliusová a Clintonová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy