USA propustily z Guantánama šest lidí, čtyři do Iráku

Roman Gazdík
18. 1. 2009 13:35
Téměř pětina osazenstva zajateckého tábora nyní drží hladovku
Guantánamo se stalo ve světě symbolem zlořádů Bushovy administrativy
Guantánamo se stalo ve světě symbolem zlořádů Bushovy administrativy | Foto: Reuters

Washington - Pentagon propustil dalších šest vězňů ze základny Guantánamo na jihovýchodě Kuby.

Podle dostupných údajů tam nyní zůstává ještě okolo 245 zadržených, kteří se dělí do tří skupin.

Jednak jsou to ti, kteří pro Spojené státy nepředstavují žádné nebezpečí, údajně však nemohou být propuštěni, jelikož by mohli být ve svých domovských zemích mučeni či pronásledováni. Přijmout je coby imigranty USA nechtějí.

Pak jsou zde osoby, proti kterým existuje dostatek důkazů na to, aby mohli být souzeni.

Nejproblematičtější skupinou je však podle zvoleného prezidenta Baracka Obamy, který slíbil Guantánamo uzavřít, ta třetí, složená z mužů, proti nimž není dost důkazů, kteří jsou ale přesto pro Spojené státy údajně hrozbou.

Kdy to skončí?

V sobotu byli vráceni čtyři vězni do Iráku, jeden do Afghánistánu a jeden do Alžírska. Zda budou ve svých domovských zemích propuštěni na svobodu, agentury neuvedly. Právě Alžírsko, Afghánistán a Irák jsou země, ve kterých se podle lidskoprávních organizací mučí.

Za ploty a ostnatými dráty je vidět jeden z vězňů guantánamské věznice.
Za ploty a ostnatými dráty je vidět jeden z vězňů guantánamské věznice. | Foto: Reuters

Celkem Pentagon určil k okamžitému propuštění 60 vězňů, 525 jich bylo z Guantánama propuštěno v minulosti.

Obama chce údajně vydat rozkaz k uzavření věznice už v prvních dnech svého úřadování, podle jeho vlastních slov však bude trvat pravděpodobně delší dobu, než komplex definitivně opustí poslední vězeň.

Za to, aby to bylo co nejdříve, nyní drží hladovku téměř pětina guantánamských zajatců.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy