Válka proti teroru byl omyl, prohlásil britský ministr

Roman Gazdík
15. 1. 2009 15:10
Jde o "závadějící a chybnou" koncepce, myslí si David Miliband
David Miliband během svého projevu nazvaného "Po Bombaji, po válce s terorem". Proslovil ho v hotelu Tádž Mahál. Ten byl jedním z objektů, jež v listopadu napadli teroristé, kteří zabili 179 lidí
David Miliband během svého projevu nazvaného "Po Bombaji, po válce s terorem". Proslovil ho v hotelu Tádž Mahál. Ten byl jedním z objektů, jež v listopadu napadli teroristé, kteří zabili 179 lidí | Foto: Reuters

Bombaj - Dva dny poté, co americký prezident George Bush předal nejvyšší americké civilní vyznamenání svému největšímu spojenci z „války proti teroru", britskému labouristovi Tonymu Blairovi, vystoupil proti této Bushově (a Blairově) koncepci současný labouristický ministr zahraničí David Miliband.

A to velmi ostře. Britští politici potichu přestali používat výraz „válka proti teroru" v roce 2006, teprve v posledních dnech Bushovy administrativy se však objevila tak důkladná kritika, jako je Milibandova.

Podle Milibandova bombajského projevu, který zveřejnil britský deník The Guardian. je koncepce války proti teroru „zavádějící a chybná".

Protože navozuje představu existence celosvětové koordinované teroristické sítě organizací, které mají v podstatě stejné záměry a cíle. Miliband však tvrdí, že je tomu jinak.

Teroristé jsou různí

„Skutečností je, že motivace a povahy teroristických skupin jsou rozdílné. Laškár e Taiba (obviněná z útoku v Bombaji na konci minulého roku - pozn. red.) má kořeny v Pákistánu a říká, že důvodem jejího boje je Kašmír," řekl ministr. „Hizballáh říká, že symbolizuje odpor proti okupaci Golanských výšin. Šíitské a sunnitské skupiny v Iráku mají myriády požadavků."

Hizballáh má jiné cíle než iráčtí teroristé, říká Miliband
Hizballáh má jiné cíle než iráčtí teroristé, říká Miliband | Foto: Reuters

Miliband tvrdí, že jsou tyto skupiny podobnější evropským teroristickým organizacím jako německá RAF, irská IRA či španělská ETA, než jedné velké síti v jejímž čele stojí Usáma bin Ládin.

„Čím více budeme házet teroristické skupiny do jednoho pytle a malovat bitevní linie jako pouhý dvojčlenný boj mezi umírněnými a extremisty, nebo dobrem a zlem, tím více budeme hrát do rukou těch, kteří se snaží sjednotit skupiny, které mají málo společného," domnívá se.

Podle Milibanda bylo rovněž  problematické, že válka proti teroru volala po boji a vytvářela společnou identitu národů na základě toho, proti komu bojují, místo aby bylo spojenectví založeno na systému sdílených hodnot.

Vláda práva

„Musíme odpovědět  prosazováním vlády práva, nikoli ji oslabovat, protože je základním kamenem demokratické společnosti," řekl ministr zahraničí.

„Musíme dodržet naše závazky vůči lidským právům a občanským svobodám doma i v zahraničí. To je jistě lekcí Guantánama a také důvodem, proč vítáme závazek zvoleného prezidenta Obamy ho zavřít."

Guantánamo: symbol protibushovských nálad ve světě
Guantánamo: symbol protibushovských nálad ve světě | Foto: Reuters

Ačkoliv jako jednu z organizací, které jsou s ostatními „házeny do jednoho pytle" Miliband přímo nezmínil palestinský Hamás, poznamenává, že „oči celého světa jsou nyní upřeny k Blízkému východu, kde izraelská odpověď - zuřivá vojenská kampaň - na rakety Hamásu už zabila tisíc Gazanů."

Podle Guardianu přichází Milibandova kritika v „obzvláště hořkém" období vztahů mezi Británií a USA. Důvodem je právě Gaza.

Spojené státy se totiž zdržely při hlasování o rezoluci OSN 1860, která požaduje okamžité příměří a stažení izraelských jednotek. Daly tak Izraeli najevo, že může v útoku na jedno z nejhustěji osídlených míst na světě pokračovat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy