USA postaví jaderné elektrárny. První po 30 letech

lem
14. 10. 2007 22:50
Po letech nečinnosti se budou stavět nové reaktory
Požár v jaderné elektrárně: nehoda, nebo teroristický útok?
Požár v jaderné elektrárně: nehoda, nebo teroristický útok? | Foto: Reuters

Washington - Téměř třicet let o povolení vystavět ve Spojených státech jadernou elektrárnu nikdo nežádal. Experti nyní očekávají boom: třicet žádostí za tři roky.

Od roztavení reaktoru jaderné elektrárny Three Mile v Pensylvánii roku 1979 uplynula už spousta času. Strach z jaderné energie vystřídaly obavy z globálního oteplování. Jaderná energie se tak opět dostává na výsluní, píše britská BBC.

ČTĚTE VÍCE: Bělorusko vybuduje jaderný reaktor

Koncem září se objevily dvě žádosti o povolení k výstavbě jaderných reaktorů v Texasu. Do konce roku mají podle informací Komise pro jadernou regulaci přibýt další čtyři žádosti a s dvanácti se počítá v roce 2008. První z elektráren by mohla stát a produkovat energii již v roce 2015.

Je však jaderná energie opravdu nejčistští a výstavba jaderných elektráren nejlepším východiskem?

Poptávka po energii roste

Příznivci jaderné energie argumentují rostoucí poptávkou po energii. Do roku 2030 by podle předpovědí měla vzrůst o celých čtyřicet procent.

"Naše země potřebuje elektřinu, čistou a spolehlivou, což je právě jaderná energie," tvrdí mluvčí Institutu pro jadernou energii Steve Kerekes. "V současnosti produkuje 104 jaderných reaktorů v 31 státech Unie dvacet procent veškeré energie," dodává.

Čistá energie? A co jaderný odpad?

Ozývají se však i kritici. Jaderný boom je podle jejich slov výsledkem projaderné politiky státu, příznivé úvěrové a daňové politiky a strašáku, kterým je pro celý svět globální oteplování.

"V žádném případě nejde o čistou energii," říká Tyson Slocum, ředitel organizace Public Citizen. "Produkuje méně skleníkových plynů než uhlí nebo plyn? Ano. Ale co s odpadem, který je potenciálně ještě nebezpečnější?

Otázka skladování jaderného odpadu je kontroverzním tématem již dnes Proti výstavbě skladu v nevadských Yucca Mountains se staví ochránci životního prostředí i politici. Jeho otevření do roku 2020 se proto nezdá pravděpodobným.

Jaderný odpad se tak nadále bude skladovat přímo v areálech elektráren, které se tak lehce mohou stát terčem teroristického útoku a potenciálním nebezpečím pro široké okolí.

 

Právě se děje

Další zprávy