USA: Palestinská vláda musí uznat Izrael

Red Zah, Reuters, ČTK
15. 1. 2007 12:31
Jeruzalém - Spojené státy a Izrael odmítají i nadále jednat s palestinskou koaliční vládou, která nebude uznávat Izrael. K míru v Palestině USA ale hodlají přispět.
Spojené státy a Izrael nebudou jednat s palestinskou koaliční vládou, která nebude uznávat Izrael. Shodli se na tom v Jeruzaléme Ehud Olmert a Condoleezza Riceová.
Spojené státy a Izrael nebudou jednat s palestinskou koaliční vládou, která nebude uznávat Izrael. Shodli se na tom v Jeruzaléme Ehud Olmert a Condoleezza Riceová. | Foto: Reuters

Na dnešní tříhodinové schůzce v Jeruzalémě se na tom shodli americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a izraelský premiér Ehud Olmert. 

Před palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem tak stojí důležitý úkol: sestavit koaliční vládu přijatelnější pro Západ i Izrael. Dosavadní jednání mezi Hamásem a Fatahem požadované úspěchy nepřinesla.

Schůzka Olmert - Abbás - Riceová bude

Mluví se také o schůzce Olmerta s Abbásem a Riceovou, i když přesné datum ani místo ještě nebylo stanoveno. Olmertův mluvčí Jacob Galanti k tomu pouze řekl, že toto setkání se nebude konat za současné návštěvy americké ministryně na Blízkém východě.

Condoleezza Riceová chce přesto přispět k mírovímu jednání. Nebyl však konkrétní v tom, jak by se Američané chtěli do jednání znovu vložit. Zopakovala pouze, že cílem je ustavení palestinského státu.

Izraelští představitelé, s nimiž Riceová jednala před setkáním s Abbásem, uvedli, že USA zvažují několik možností. Jednou z nich je prý ustavení palestinského státu uvnitř prozatímních hranic vytyčených izraelskou ochrannou bariérou. 

Zdvořilé Abbásovo ne

Tento nápad však prezident Mahmúd Abbás jednoznačně odmítl. "Řekli jsme ministryni Riceové, že odmítáme jakékoli dočasné řešení, protože ho nepovažujeme za realistickou možnost," řekl Abbás na nedělní tiskové konferenci, kterou uspořádal v Ramalláhu společně s Riceovou.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a palestinský prezident Mahmúd Abbás se neshodli v tom, zda je přijatelné vytvoření prozatímního palestinského státu.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a palestinský prezident Mahmúd Abbás se neshodli v tom, zda je přijatelné vytvoření prozatímního palestinského státu. | Foto: Reuters

Palestinci se obávají, že prozatímní hranice, pokud by se staly hranicemi jejich státu, by se staly hranicemi konečnými, což je pro ně nepřijatelné.

Abbás se během tiskové konference také zmínil o tom, že nadále počítá s možností předčasných voleb, pokud selže nové kolo koaličních rozhovorů s radikálním hnutím Hamas. V sobotu palestinské zdroje oznámily, že vyslanci umírněného Abbáse vedli v Sýrii tajné rozhovory s exilovým vůdcem radikálního hnutí Hamas Chálidem Mišalem.

USA posílají peníze Abbásovi

Američané si přejí, aby Abbás vyšel z vnitropalestinského politického boje posílen, neboť hnutí Hamás označují za teroristickou organizaci. Chtějí proto Abbásově administrativě pomoci finanční částkou 86 milionů dolarů. 

Nepokoje mezi příznivci Hamasu a Fatahu hrozí přerůst až v občanskou válku
Nepokoje mezi příznivci Hamasu a Fatahu hrozí přerůst až v občanskou válku | Foto: Reuters

Téměř před rokem vyhrál Hamas palestinské parlamentní volby. Vznik vlády tohoto radikálního hnutí přiměl Izrael i Západ k vyhlášení sankcí, což v Palestině způsobilo finanční krizi. Ve snaze vyřešit situaci vyzval Abbás k jednání o vzniku vlády národní jednoty. Ta ale na podzim loňského roku ztroskotala na sporech o obsazení ministerských křesel a na otázce uznání Izraele, které Hamas nadále odmítá.

Riceová během sobotních jednání v Izraeli nepopřela, že USA otevřeně podporují Abbásův Fatah. Na dotaz, zda není znepokojena tím, že se tak zvyšuje hrozba vypuknutí palestinské občanské války, odpověděla, že Hamas již ozbrojený je a že by byla chyba, kdyby Fatah byl znevýhodněn tím, že on by ozbrojen nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy