USA oznámily nové sankce proti Severní Koreji

Radim Klekner Radim Klekner
21. 7. 2010 11:39
Washington chce přinutit Pchjongjang k "zásadní" změně postoje vůči jižní Koreji
Clintovová s Gatesem sledují severokorejské území z pozorovatelny v demilitarizovaném pásmu
Clintovová s Gatesem sledují severokorejské území z pozorovatelny v demilitarizovaném pásmu | Foto: Reuters

Panmundžom - Spojené státy oznámily, že na severokorejský komunistický režím uvalí v souvislosti s nedávným potopením jihokorejské válečné lodi nové sankce.

Opatření oznámila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, která ve středu v rámci své cesty do Jižní Koreje navštívila demilitarizovanou zónu dělící od roku 1953 sever a jih Korejského poloostrova.

Sankce se budou týkat nákupu a prodeje zbraní, dovozu luxusního zboží a komodit, jež by mohly být použity v rámci severokorejského jaderného programu.

Zmrazeny budou také bankovní účty, které by mohl Pchjongjang využívat k jeho financování.

"Dokud (Severní Korea) nezmění svůj postoj, budou Spojené státy stát pevně po boku lidu a vlády Jižní Koreje," citovala agentura Reuters Clintonovou.

Společné manévry s USA

Vyhlášení sankcí se očekávalo prakticky od okamžiku, kdy vyšetřovatelé v květnu potvrdili, že jihokorejské plavidlo bylo potopeno severokorejským torpédem. Při incidentu, který se odehrál v březnu, zahynulo 46 příslušníků jihokorejského námořnictva.

Od příměří z roku 1953 jsou obě části Korejského poloostrova de jure ve válečném stavu
Od příměří z roku 1953 jsou obě části Korejského poloostrova de jure ve válečném stavu | Foto: Reuters

Ministr obrany USA Robert Gates, který Clintonovou při návštěvě doprovází, zároveň oznámil, že Spojené státy uskuteční příští týden s Jižní Koreou společné vojenské manévry za účasti letadlové lodi George Washington a stíhacích letounů F-22 Raptor.

Vojenské cvičení nyní zahájil i hlavní spojenec Severní Koreje Čína, která se ze všech sil snaží banalizovat nedávný incident. Moře u Korejského poloostrova je podle Pekingu stále plné min z časů války z let 1950-53 a za potopením jihokorejské lodi mohla stát některá z nich.

Jihokorejský ministr obrany Kim Tche-jong vyslovil u příležitosti dnešní návštěvy názor, že v Severní Koreji může velmi brzy dojít "k zásadní změně", ačkoliv pro to zatím nic nehovoří.

Řinčení zbraněmi

Zvýšená agresivita severokorejského režímu, který v uplynulých měsících opakovaně varoval, že na jakékoli sankce je připraven odpovědět vojensky, souvisí zjevně s faktem, že stárnoucí a vážně nemocný komunistický vůdce Kim Čong-il se chystá svěřit vedení země do rukou svého nejmladšího syna Kim Čong-una.

Demilitarizované pásmo mezi oběma Korejemi je nejostřeji střeženou hranicí na světě
Demilitarizované pásmo mezi oběma Korejemi je nejostřeji střeženou hranicí na světě | Foto: Aktuálně.cz

Clintonová s Gatesem v úterý varovali severokorejské vedení, že jakýkoli další útok na Jižní Koreu bude mít "vážné důsledky". Návrat Pchjongjangu do lůna mezinárodního společenství bude možný jen po "zásadní změně postoje" KLDR.

Je ovšem otázkou, zda agresivní rétorika Pchjongjangu je pouhým "řinčením zbraní" a zda by režim, který cítí, že se blíží jeho konec, nebyl schopen rozpoutat na Korejském poloostrově novou válku.

Čtyři kilometry široké a 250 km dlouhé demilitarizované pásmo je jedním z posledních reliktů studené války. Střeží je po obou stranách na dva miliony vojáků.

 

 

Právě se děje

Další zprávy