USA omezí po kritice odposlechy i sledování e-mailů

ČTK ČTK
29. 10. 2013 6:06
Je třeba zvýšit dohled nad Národní bezpečnostní agenturou, tvrdí vlivná senátorka.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Výbor pro kontrolu výzvědných služeb amerického Senátu provede revizi všech výzvědných programů pro sběr dat. V pondělí to prohlásila šéfka výboru, vlivná demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.

Washington v současnosti čelí ostré zahraniční kritice kvůli tvrzením, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávala některé přední zahraniční politiky, údajně včetně německé kancléřky Angely Merkelové, a sledovala e-mailovou a telefonickou komunikaci milionů lidí.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zdroje z americké administrativy Bílý dům uvažuje, že monitorování hlav spojeneckých států ukončí.

"Ukazuje se, že některé monitorovací aktivity probíhaly víc než deset let, aniž o tom senátní výbor pro výzvědné služby byl uspokojivě informován," prohlásila podle agentury AFP Feinsteinová. "Jsem přesvědčena, že prezident Barack Obama nevěděl o tom, že se od roku 2002 sbíraly údaje o komunikaci kancléřky Merkelové," sdělila také senátorka.

Feinsteinová se proti sledování představitelů amerických spojenců ostře postavila a prohlásila, že dohled nad NSA je třeba zvýšit. Slíbila také, že výbor provede celkovou kontrolu všech výzvědných programů pro sběr údajů.

Napětí v mezinárodních vztazích v pondělí vyvolaly nové zprávy, které obviňují americkou NSA ze sledování více než 60 milionů telefonických hovorů během jediného měsíce ve Španělsku. Podle německého časopisu Der Spiegel měly americké rozvědky v posledních letech odposlechové stanice v 80 místech světa, z toho 19 v evropských městech včetně Prahy, Berlína, Paříže, Madridu, Říma a Ženevy.

Bílý dům v pondělí informoval, že USA by mohly dále omezit sběr informací ze strany NSA. Revize monitorovacích procesů NSA by prý mohla být hotova do konce roku.

Feinsteinovou podle jejího prohlášení Bílý dům informoval, že "sběr údajů o našich spojencích nebude pokračovat". Podle vysoce postaveného činitele, kterého citovala agentura AP, toto vyjádření není přesné. Došlo ale prý již k některým úpravám a o dalších se uvažuje, včetně toho, že sběr dat z komunikace spřátelených hlav států skončí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy