USA nabízejí za hlavu teroristy z Bombaje deset milionů

Zahraničí Zahraničí
4. 4. 2012 9:34
Pákistánec Háfiz Muhammad Saíd je strůjcem útoků z listopadu 2008
Foto: Reuters

Washington/Bombaj - Američané přepisují seznam nejhledanějších lidí.

Na jedno z čelných míst se zařadil dvaašedesátiletý Pákistánec Háfiz Muhammad Saíd, zakladatel militantní skupiny Laškar-i-Taíba a současný šéf teroristické skupiny Džamát-úd-Dáva.

Spojené státy bývalého profesora arabštiny viní ze zosnování teroristických útoků na hotely v indické Bombaji. Třídenní běsnění radikálů si v roce 2008 vyžádalo na 166 mrtvých.

Za informace vedoucí k jeho dopadení nabízejí 10 milionů dolarů, tedy v přepočtu bezmála 185 milionů korun.

To Saída řadí mezi takové stálice světového teroru, jakou je bezesporu mulla Muhammad Umar, nejvyšší vůdce ozbrojenců z afghánského Tálibánu, či vysoce postavení činitelé irácké Al-Káidy Jasín al-Súrí a Abú Duá.

Nejhledanějším mužem světa je už bezmála rok šedesátiletý Egypťan Ajmán Zavahrí. Právě on loni nahradil v čele teroristické sítě Al-Káida zabitého Usámu bin Ládina. Američané za něj nabízejí 25 milionů dolarů, což je v rámci programu "Odměna za spravedlnosti" maximální částka.

Americké ministerstvo zahraničí projekt spustilo v roce 1984. Od té doby si více než sedm desítek lidí rozdělilo přes 100 milionů dolarů. USA ho považují za jeden z nejefektivnějších nástrojů boje s terorismem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy