USA nabízejí za hlavu teroristy z Bombaje deset milionů

Zahraničí Zahraničí
4. 4. 2012 9:34
Pákistánec Háfiz Muhammad Saíd je strůjcem útoků z listopadu 2008
Foto: Reuters

Washington/Bombaj - Američané přepisují seznam nejhledanějších lidí.

Na jedno z čelných míst se zařadil dvaašedesátiletý Pákistánec Háfiz Muhammad Saíd, zakladatel militantní skupiny Laškar-i-Taíba a současný šéf teroristické skupiny Džamát-úd-Dáva.

Spojené státy bývalého profesora arabštiny viní ze zosnování teroristických útoků na hotely v indické Bombaji. Třídenní běsnění radikálů si v roce 2008 vyžádalo na 166 mrtvých.

Za informace vedoucí k jeho dopadení nabízejí 10 milionů dolarů, tedy v přepočtu bezmála 185 milionů korun.

To Saída řadí mezi takové stálice světového teroru, jakou je bezesporu mulla Muhammad Umar, nejvyšší vůdce ozbrojenců z afghánského Tálibánu, či vysoce postavení činitelé irácké Al-Káidy Jasín al-Súrí a Abú Duá.

Nejhledanějším mužem světa je už bezmála rok šedesátiletý Egypťan Ajmán Zavahrí. Právě on loni nahradil v čele teroristické sítě Al-Káida zabitého Usámu bin Ládina. Američané za něj nabízejí 25 milionů dolarů, což je v rámci programu "Odměna za spravedlnosti" maximální částka.

Americké ministerstvo zahraničí projekt spustilo v roce 1984. Od té doby si více než sedm desítek lidí rozdělilo přes 100 milionů dolarů. USA ho považují za jeden z nejefektivnějších nástrojů boje s terorismem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy