Islamisté udeřili v Indii. Zabili přes sto lidí

Michal Žák Reuters Vanda Králová, Michal Žák, Reuters
27. 11. 2008 7:17
Teroristé drží v zajetí až stovky zajatců
Sto jedna mrtvých a téměř 300 zraněných, taková je zatím bilance útoků v indické Bombaji
Sto jedna mrtvých a téměř 300 zraněných, taková je zatím bilance útoků v indické Bombaji | Foto: Reuters

* útočníci udeřili na sedmi místech * zemřelo 101 lidí, dalších 287 je zraněno * teroristé drží rukojmí v luxusním hotelu Oberoi * Češi zřejmě mezi mrtvými nejsou

Bombaj - Indickou Bombají otřásly před středeční půlnocí místního času několikanásobné teroristické útoky.

Teroristé, kteří se hlásí k nepříliš známé islamistické skupině Dekkanští mudžahedíni, udeřili kolem 22:30 místního času (18:30 SEČ), kdy malé skupinky ozbrojenců vtrhly s automatickými zbraněmi a granáty do několika luxusních hotelů, nemocnice a na nádraží.

Dosavadní bilance hovoří o 101 mrtvých, dalších nejméně 287 lidí je zraněno.

"Situace stále není pod kontrolou a snažíme se vyhnat teroristy, kteří se skrývají ve dvou hotelích," nastínil novinářům premiér Vilasrao Deshmukh. Předstoupil před ně po více než pěti hodinách od začátku útoků.

Úřady uvedly, že mezi mrtvými je nejméně šest cizinců. Konzulka Eva Drdáková ráno České televizi řekla, že nemá informace o tom, že by mezi nimi byli Češi. Obětí útočníků je podle televize i šéf indické protiteroristické jednotky Hemant Karkare.

Řada cizinců je i mezi zraněnými.

Rukojmí útočníci drží ve dvou hotelích

Někteří útočníci se opevnili v budovách a vzdorují policii. "V hotelu Oberoi je nás sedm," citovala indická televize muže, který se označuje jako Sahadulláh. "Chceme, aby byli propuštěni všichni mudžahedíni, kteří jsou v Indii zadržováni. Pak propustíme rukojmí," dodal.

Krátce před sedmou hodinou SEČ začala policejní operace. S teroristy nevyjednáváme, zní oficiální postoj policie.

Odhady hovoří, že se uvnitř ukrývá deset až dvanáct ozbrojenců, kteří drží jako rukojmí až 200 hostů.

Cílem dalšího útoku teroristů bylo Café Leopold, turisty oblíbená restaurace, vlakové nádraží a nemocnice. "Naši muži dělají, co mohou," ujišťoval veřejnost indický premiér. Ministr vnitra Shivraj Patil dříve odhadl, že v každém hotelu je kolem pěti útočníků.

Podle informací CNN se podařilo evakuovat 55 rukojmí z hořícího hotelu Taj Mahal. "Můj hotel obklíčila policie a uvnitř jsou ozbrojenci," vylíčil španělskému rádiu přímo z obsazeného hotelu Taj Mahal europoslanec Ignasi Guardans.

Policista odvádí z bombajského vlakového nádraží ženu, která přežila útok islamistů.
Policista odvádí z bombajského vlakového nádraží ženu, která přežila útok islamistů. | Foto: Reuters

"Teroristé na nás házejí granáty ze střechy hotelu a snaží se zastavit náš pohyb," komentoval situaci u hotelu inpektor Ashok Patil. "Policie při zásahu zajala devět teroristů a čtyři zastřelila," doplnil později policejní úředník P. D. Ghadge agentuře Reuters.

Podle BBC mezi ozbrojenci a bezpečnostními složkami probíhají v obou hotelích přestřelky. Čtyři teroristé byli údajně zastřeleni, devět zajato.

Cílem zřejmě byli Britové a Američani

Podle očitých svědků se ozbrojení muži sháněli v indickém finančním centru po držitelích britských nebo amerických pasů.

"Myslím, že šli po cizincích, protože se ptali po britských a amerických pasech," řekl Rakeš Patel, který byl svědkem útoků v hotelu Taj Mahal. "Přišli z restaurace a vzali nás nahoru. Mladí kluci, možná dvacet, pětadvacet let. Měli dvě zbraně, měli bomby," dodal.

"Byl jsem v restauraci v hotelu Oberoi a viděl jsem sérii střelby a mrtvé, což už bych nikdy nechtěl vidět znovu," přiblížil dramatické okamžiky Španěl, který odmítl sdělit své jméno. "Schoval jsem se do kuchyně a čekal tam, dokud jsem necítil, že se situace uklidnila."

Útoky na indické město Bombaj odsoudili americké vládní kruhy i nově zvolený prezident Barack Obama, zástupci Evropské unie i generální tajemník OSN. Austrálie už indické vládě nabídla vyslání protiteroristické jednotky.

Indií otřásla v posledních letech vlna bombových útoků. Z většiny z nich byli obviněni islámští militaristé, policie také zatkla několik podezřelých hindských extremistů.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy