Indický hněv po událostech v Bombaji míří na Pákistán

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2008 14:56
Vyšetřování se teprve rozjíždí, Indové už ale podezírají svého souseda
Speciální komando zasahuje v Bombaji proti teroristům v místě, kde drží několik rukojmích.
Speciální komando zasahuje v Bombaji proti teroristům v místě, kde drží několik rukojmích. | Foto: Reuters

* Policie už ví, že teroristé připluli na lodi do přístavu * Pákistánská extremistická skupina odmítla tvrzení, že stojí za útokem * Teroristé velmi dobře znali centrum města i hotel Tádž Mahal

Bombaj - Teroristé, kteří zaútočili na dvojici luxusních hotelů a židovské centrum v indické Bombaji, pronikli do srdce tohoto velkoměsta po moři.

Podle prvních výsledků probíhajícího vyšetřování nejprve použili větší plavidlo a pak přestoupili na menší rybářskou loď. Na její palubě policie nalezla tělo muže. Policisté spekulují o tom, že loď pocházela z Karáčí v Pákistánu.

Právě na svého souseda a regionálního rivala ukazují indičtí politici prstem, když hovoří o údajném napojení útočníků na zahraniční kruhy.

Podle ministerstva vnitra je minimálně jeden ze zatčených ozbrojenců pákistánský občan.

"První důkazy naznačují, že teroristé měli vazby na Pákistán," řekl na tiskové konferenci indický ministr zahraničí Pranáb Mucherdží.

O cizích silách stojících v pozadí masakru hovořil už ve čtvrtek i indický premiér Manmóhan Singh. A vyzval Islámábád k "demontáži teroristické infrastruktury".

Šéf pákistánské zpravodajské služby ISI nicméně na Singohvu žádost jede do Bombaje, aby indickým vyšetřovatelům předal informace, které mohou pozadí útoků objasnit.

Indové hovoří především o radikální organizaci Laškare Tajjaba, která v roce 2001 provedla z pákistánského území nečekaný pumový útok na indický parlament v Dillí.

Organizace v prohlášení popřela jakýkoliv podíl na bombajských událostech.

Útok zřejmě bude mít podle očekávání negativní vliv na indicko-pákistánské vztahy, které v poslední době vykazovaly určité zlepšení. 

Zvýšil se objem vzájemného obchodu, násilí ve sporném Kašmíru, o který obě země svedly už dvě války, se naopak snížilo. Nový pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí nabídl vládě v Dillí dialog a řekl, že Pákistán nikdy nepoužije jaderné zbraně ve sporu s Indií jako první.

Teď hrozí, že se rivalita mezi sousedy vrátí do starých kolejí.

"Čelíme společnému nepříteli a měli bychom proti němu spojit své síly," snaží se Indy uklidnit pákistánský ministr zahraničí Mahmúd Kureší.

Hořící hotel Tádž Mahal.
Hořící hotel Tádž Mahal. | Foto: Reuters

V podobném duchu promluvil i pákistánský velvyslanec v Británii Wajid Hasan, jenž naznačil, že teroristická operace v Bombaji by mohla mít souvislost se zářijovým útokem na hotel Marriott v Islámábádu, při kterém zahynulo 54 lidí včetně tři Američanů a českého velvyslance.

"Tento typ terorismu se šíří v Pákistánu a nyní i v Indii, rozsah tohoto útoku nás ale všechny zaskočil," citovala Hasana agentura AP. "Není náhoda, že k tomuto typu akce došlo tak brzy po pumovém útoku na hotel Marriott. Lidé ze všech zemí dostávají zaplaceno, aby v této válce bojovali za Al-Káidu. Je to válka, která překračuje hranice jednotlivých národností," dodal.

Policie se nyní snaží zjistit, jak dospěli teroristé k výběru svých cílů. Hotely a místa, kde se pohybovali, zjevně velmi dobře znali.

Vyšetřovatelé tedy spekulují o tom, že jim radil někdo, kdo Bombaj velmi dobře zná, a není prý dokonce vyloučeno, že jeden z útočníků v minulosti pracoval v hotelu Tádž Mahal.


 

Právě se děje

Další zprávy