USA jsou podle Bílého domu Česku vděčné za vydání Nikulina

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2018 13:56
O vydání Jevgenije Nikulina rozhodl ministr spravedlnosti české vlády Robert Pelikán.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Martin Svozílek

Washington - Spojené státy jsou České republice vděčné za vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. V pondělním prohlášení to sdělil tiskový úřad Bílého domu. Nikulina převezli Američané do USA minulý týden v pátek. Rusko, které o jeho vydání rovněž usilovalo, předání Nikulina americkým úřadům kritizuje a varuje, že to bude mít dopad na vztahy mezi Moskvou a Prahou.

Podezřelý má být podle amerického tisku ve čtvrtek předveden před soud, který bude rozhodovat o uvalení vazby. Počítačové pirátství v souvislosti s Nikulinovým případem odsoudil také ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions.

"Postavení zločinců před soud je významným aspektem při udržování spolehlivosti internetu a obraně našich základních hodnot. Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti," uvedl tiskový úřad Bílého domu.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. U soudu v San Francisku Rus uvedl, že se cítí být nevinen.

Nikulin má být podle listu USA Today ve čtvrtek předveden před federální soud v Kalifornii, který má rozhodnout o uvalení vazby. Rusovi hrozí odsouzení na desítky let do vězení. Podle listu není jasné, zda Nikulin byl v nějakém sepětí s ruskou "trollí farmou" firmy Internet Research Agency, kterou americké úřady obviňují z vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Avšak pouhé dva dny po Nikulinově zatčení američtí představitelé poprvé veřejně varovali, že ruská vláda řídila pokusy ovlivnit volby pirátskými pronikáním do počítačů a zveřejňováním soukromých informací.

"Počítačové pirátství není jen zločin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů," uvedl americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Jeff Sessions v prohlášení, ze kterého list citoval. "V tomto případu je obžalovaný ruský občan obviněn z toho, že pronikl do počítačových systémů několika významných amerických firem s použitím ukradených identit a potenciálně získal přístup k osobním informacím milionů Američanů. To je hluboce znepokojující chování, které opět přichází z Ruska. Nebudeme tolerovat zločinné počítačové útoky a vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude mít prioritu bez ohledu na zemi, odkud pocházejí," dodal.

Americká žádost byla dobře podložená

Ústavní soud (ÚS) v kauze Nikulina nezjistil nic, co by zpochybňovalo nezávislost amerických soudních orgánů. Žádost o vydání byla dobře podložená. Ani hrozba vysokého trestu není podle soudců sama o sobě důvodem pro nesplnění mezinárodních závazků, tedy pro nevydání Nikulina, vyplývá z odůvodnění, které soud zveřejnil.

"Co se týče základních náležitostí extradičních materiálů ze Spojených států amerických, tak tyto jednoznačně uvádí celou řadu důkazů nasvědčujících důvodnosti stěžovatelova trestního stíhání. To bylo již potvrzeno i americkým soudem, který na stěžovatele vydal mezinárodní zatykač," stojí v usnesení ÚS.

Česká justice se podle ÚS dobře vypořádala i s námitkami politického pozadí Nikulinovy kauzy. I kdyby některé americké vyšetřující orgány byly proti Nikulinovi zaujaté a sledovaly vlastní politické cíle, zůstávají podle českých ústavních soudců pod dohledem veřejné žaloby, a především nezávislé soudní moci.

"Právě hierarchicky postavený systém orgánů činných v trestním řízení je základní překážkou toho, aby systém trestní justice ovládla svévole vyšetřujících orgánů. V celém trestním řízení v České republice přitom nebyla zjištěna jediná okolnost, která by zpochybňovala nezávislost amerických soudních orgánů. V takové situaci není pro nevydání stěžovatele žádný právní důvod," rozhodl ÚS.

Nikulinův advokát Martin Sadílek rozhodnutí ÚS respektuje. Nabízí se podle něj možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva, záleží však na rodičích klienta. "Já v tento okamžik musím vyčkat, až se situace trochu uklidní, protože oni jsou stále v nedobrém psychickém stavu a zatěžovat je těmito otázkami mi nepřijde vhodné," řekl Sadílek. S Nikulinem v kontaktu není, snaží se zjistit situaci v USA, možnosti jsou prý omezené.

Negativní ruská reakce na vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států se dala očekávat. Na twitteru to dnes uvedlo české ministerstvo zahraničí. Upozornilo, že vydání Nikulina do USA bylo suverénním rozhodnutím České republiky. 

 

Právě se děje

Další zprávy