Ovčáček: Za vydáním Nikulina je snaha získat munici na Trumpa. Hrad maskuje svou prohru, tvrdí Joch

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 31. 3. 2018 19:19
Mluvčímu hradu Jiřímu Ovčáčkovi se nelíbí rozhodnutí Pelikána vydat hackera Nikulina ke stíhání do Spojených států. Podle Romana Jocha se Hrad pouze snaží odvést pozornost od faktu, že prohrál boj o Nikulina.
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček.
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha - Velkou kontroverzi vyvolalo na Twitteru rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána vydat ruského hackera Jevgenije Nikulina k stíhání do USA, ačkoliv o jeho vydání žádalo také Ruská federace.

S rozhodnutím ministra se nemůže smířit hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který se okolnostem vydání na svém twitterovém účtu už dva dny věnuje.

Ministr Pelikán argumentoval tím, že Rusko žádalo o vydání NIkulina na základě marginálního trestího činu, zatímco v žádosti Spojených států šlo o závažnou trestnou činnost.

USA viní ruského hackera z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox z let 2012 až 2013. Celkem jde podle zatykače o devět skutků. Rusko žádalo o vydání kvůli internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun, ke které mělo dojít v roce 2009.

V pátek Ovčáček začal na svém účtu naznačovat, že vydání Nikulina může souviset s kauzou ruského vlivu na americké prezidentské volby, do které je prý zapleten také prezident Donald Trump.

"Prostě jsme do Washingtonu poslali munici na Trumpa. Řečičky o spojenectví jsou jen balast," napsal například Ovčáček.

Rozdílný pohled na celou kauzu má Roman Joch. Podle politického komentátora je nesmyslné tvrdit, že mezi Trumpem a americkou vládou je rozdíl. "Hrad prohrál boj o vydání Nikulina do Ruska, kde by dostal metál. Ovčáček kalí vodu, prý je to proti Trumpovi, přitom o vydání žádala americká, tj. Trumpova vláda," připomněl Joch.

Ovčáček se pozastavil také nad tím, že předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan na Twitteru za vydání Nikulina děkuje české vládě, ačkoliv o tom rozhodoval ministr spravedlnosti Pelikán.

Ovčáček na Twittteru naznačoval, že podle ústavy by extradici měla rozhodovat vláda, a nikoliv pouze ministr.

Okolností vydaní jsou podezřelé také podle hradního kancléře Vratislava Mynáře.

"Přijede třetí nejvýznamnější politik Spojených států amerických, je tady letadlo na převoz vězňů, Ústavní soud rozhodne v úterý a rozhodnutí pana ministra a celá ta akce proběhne v nočních hodinách," popsal své pochybnosti kancléř Mynář v rozhovoru pro deník E15. Podle kancléře celá věc zavání tím, že vše bylo předem připraveno a naplánováno.

Prezident má právo diskutovat s ministry, řekl o vydání NIkulina Jiří Ovčáček v rozhovoru pro DVTV.

Sledujte brífink mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy