Washington - Spojené státy ve středu obvinily Izrael z toho, že zveřejňuje nepřesné informace z jednání o sporném íránském jaderném programu. Podle agentury Reuters prohlášení Bílého domu povede ještě k většímu napětí mezi americkým a izraelským postojem v přístupu k Íránu.
Židovský stát, tradiční spojenec USA, dlouhodobě považuje Teherán za bezpečnostní hrozbu a žádá zpřísnění mezinárodních sankcí, naopak Washington chce upřednostnit diplomatické řešení.
"Není pochyb o tom, že některé z věcí, které Izraelci řekli o našich vyjednávacích pozicích, nebyly přesné," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest. Dodal, že Izrael vytrhává z kontextu vyjednávání s Teheránem určité informace, čímž překrucuje americké postoje.
Mezinárodní vyjednávání o íránském jaderném programu je nyní v klíčové fázi. V březnu by měl být dojednán rámec konečné dohody, podrobnosti pak do července. Americký prezident Barack Obama do výsledků jednání vkládá velké naděje, proto opakovaně vyzval Kongres, aby prozatím odložil chystané zpřísnění amerických sankcí. Varoval také, že je připraven je vetovat, pokud je zákonodárci schválí.
V březnu se do USA chystá izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který s projevem vystoupí v Kongresu a také ve vlivné židovské lobby - Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Netanjahu dostal pozvání od republikánského šéfa americké Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. To rozhořčilo Bílý dům, podle kterého Boehner porušil obvyklý diplomatický protokol, neboť Obamu předem neinformoval.
Bílý dům následně uvedl, že prezident Netanjahua nepřijme, nesetká se s ním ani šéf americké diplomacie John Kerry.