Washington/Pchjongjang - Skandál kolem hackerského útoku na servery společnosti Sony Pictures nabírá na obrátkách.
Prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy zvažují, že Severní Koreu, již za útok viní, zařadí zpět na seznam zemí podporujících terorismus.
Z takzvané Osy zla, tedy výčtu zemí podporujících terorismus, byla nejizolovanější diktatura planety vyškrtnuta v polovině roku 2008.
"Nemyslím si, že to byl válečný čin. Podle mě jde o akt kybernetického vandalismu, který byl velmi nákladný, velmi drahý. Bereme to velmi vážně a adekvátně zareagujeme," řekl v rozhovoru pro televizi CNN. "Počkáme, co zjistíme."
Šéf Bílého domu dodal, že USA požádaly o pomoc Čínu. Peking prý souhlasí se stanoviskem Washingtonu, že hackerské útoky porušují normy vhodného chování v kybernetickém prostoru.
Obama prý "lehkomyslně šíří fámy"
Pchjongjang jakýkoliv útok kvůli filmu The Interview (Rozhovor), jenž zesměšňuje severokorejského vůdce Kim Čong-una, popírá.
Vedení diktatury zareagovalo tradičním způsobem. Pohrozilo útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle.
"Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí 'symetrickou protiakci', kterou vyhlásil Obama," konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA.
Podle vlivné severokorejské komise národní obrany Obama "lehkomyslně šíří fámy". Komise varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena použít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí právě diktátor Kim.
Data jsou v bezpečí. Zatím, vzkazují hackeři
Hackeři mezitím oznámili, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat snímek do kin.
Film o atentátu na vůdce KLDR se studio rozhodlo neuvést do kin kvůli bezpečnostním obavám provozovatelů. Kritici tohoto kroku tvrdí, že Sony Pictures ustoupila výhrůžkám.