Washington - Americké úřady odhalily případ krádeže osobních údajů na internetu, který označují za prozatím největší svého druhu.
Uvedla to agentura Reuters a vzápětí na svých internetových stránkách americké ministerstvo spravedlnosti. Ukradena byla čísla asi 130 milionů kreditních a debetních karet, a to ze systémů firem Heartland Payment Systems, 7-Eleven a Hannaford Brothers.
Federální prokuratura oznámila, že obviněni byli v této souvislosti tři lidé. Pětkrát prý pronikli do počítačových systémů uvedených firem s cílem zmocnit se dat o platebních kartách a jejích majitelích.
Hacker Gonzales z Miami
Ministerstvo uvedlo, že počítačový útok má na svědomí údajný mezinárodní hacker, jehož jméno je Albert Gonzales (28) a je z amerického města Miami na Floridě.
Identitu dalších dvou lidí úřady nesdělily, jde ale údajně o někoho z Ruska. Podezřelí pronikli i do počítačových systémů dalších dvou podniků, jejich názvy úřady také nesdělily.
Gonzales je podle úřadů podezřelý z konspirace, jejímž cílem bylo proniknout do počítačových sítí, které poskytují podporu největším maloobchodním a finančním společnostem v USA.
Gonzales, který je prý známý také jako "segvec", "soupnazi" nebo "j4guar17", je obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Prvním je údajná konspirace a druhým konspirace za účelem spáchat podvod při bezhotovostních platbách.
Žebříček Fortune jako návod
Všichni tři se zaměřovali na největší americké společnosti, jejich názvy si vyhledávali v žebříčku 500 největších firem, který sestavuje časopis Fortune. Nejprve si prý prohlédli internetové stránky těchto podniků a pak se pokusili najít slabá místa v jejich zabezpečení.
Zločinci chtěli ukradená data prodat lidem, kteří by je využili k páchání trestné činnosti. Pravděpodobně by díky získaným číslům platebních karet prováděli nákupy přes internet.
Úřady uvedly i jeden případ, kdy podezřelí navštívili několik obchodů v okolí, aby zjistili, jaké pokladny a platební terminály se tam používají. Po dalším zkoumání počítačových systémů uložili informace na servery konkrétních firem, takže tyto servery fungovaly jako platforma pro krádež dat.
"Tyto servery, které byly umístěny v New Jersey a na dalších místech ve světě, podezřelí využívali k další konspiraci a ukládání informací nutných k realizaci krádeže dat a následně ke spuštění útoku," píše se ve zprávě, kterou vydala americká federální prokuratura.