Hrozí další útok hackerů. Ohrožena jsou teď data v PC

Roman Gazdík
10. 7. 2009 11:15
Hackeři mohou operaci proti USA a Koreji organizovat také z Německa, Rakouska a Gruzie
Jihokorejští demonstranti pálí portréty Kim Čong-ila a jeho syna Kim Čong-wua. Jedním z podezřelých zůstává stále komunistický režim v KLDR.
Jihokorejští demonstranti pálí portréty Kim Čong-ila a jeho syna Kim Čong-wua. Jedním z podezřelých zůstává stále komunistický režim v KLDR. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejské úřady oznámily, že v pátek očekávají čtvrtou vlnu kybernetických útoků, které v posledním týdnu ochromily vládní i soukromé servery v Jižní Koreji a ve Spojených státech. Útok by měl začít v 17:00 SELČ a bude prý jiné povahy než ty dosavadní.

Tentokrát jsou v ohrožení osobní počítače, kterým mohou být smazána data z pevných disků.

"Zasažené počítače se nebudou moci bootovat a jejich paměťové soubory budou vyřazeny z provozu," citovala agentura Reuters Lee Bjung-čcheola z jihokorejské bezpečností firmy Ahnlab, která kybernetické útoky posledních dnů detailně zkoumala.

Toho posledního, ve čtvrtek odpoledne, se údajně účastnilo až 20 tisíc jihokorejských počítačů, jejichž majitelé pravděpodobně vůbec netušili, že právě jejich přístroje jsou součástí koordinovaného útoku.

V podezření Kim, ale..

Tři předešlé akce neznámých hackerů si kladly za cíl kolaps internetových stránek institucí. V USA se to týkalo například ministerstva financí, dopravy, ministerstva pro vnitřní bezpečnost, Tajné služby USA (Secret Service), Federální obchodní komise, burzovního trhu Nasdaq nebo listu Washington Post. V Jižní Koreji pak mimo jiné ministerstva obrany a stránek parlamentu a úřadu prezidenta, ale také bank a médií.

Útoky probíhaly tak, že infekční program (malware) zanesený do počítačů nic netušících uživatelů návštěvou neznámých internetových stránek nebo skrze spamy se v určitou chvíli aktivoval a společně s malware v ostatních infikovaných počítačích zahltil weby institucí, které tíhu provozu neunesly.

Podle amerických a jihokorejských úřadů nedošlo za poslední týden ke ztrátě žádných citlivých dat a většina napadených stránek už opět funguje. Jihokorejská agentura Jonhap informovala, že jedním z podezřelých zůstává stále režim severokorejského diktátora Kim Čong-ila.

Pentagon zřídil nedávno zvláštní velení zabývající se kyberšpionáží
Pentagon zřídil nedávno zvláštní velení zabývající se kyberšpionáží | Foto: Wikimedia Commons

Poslance o tom prý informovala Národní výzvědná služba (NIS).

Severní Korea, která před několika lety podle jihokorejských špionů zřídila zvláštní jednotku pro kybernetickou válku, však není jmenována mezi pěti zeměmi, ze kterých mohou hackeři akci organizovat. Těmi jsou podle Korejské komise pro komunikace (KCC) Německo, Rakousko, Gruzie, Jižní Korea a USA.

 

Právě se děje

Další zprávy