USA chtějí Gruzii dát vstupenku do NATO ještě letos

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
9. 10. 2008 17:44
Ruské jednotky hlásí kompletní stažení

Budapešť - Spojené státy by Gruzii rády nabídly akční plán členství, tedy jakousi vstupenku do NATO, ještě do konce tohoto roku.

Na okraj summitu ministrů obrany členských zemí Aliance to novinářům potvrdil americký šéf resortu obrany Robert Gates. "Neustoupíme z naší podpory gruzínské nezávislosti, suverenity a teritoriální integrity," zdůraznil Gates.

"Mluvili jsme o šanci Gruzie na přizvání do MAP na konci tohoto roku," dosvědčil jeho slova jeho gruzínský protějšek David Kazerašvili.

Oba ministři se spolu sešli v Budapešti, kde summit NATO konal. Gates Kazerašviliho pozval do Washingtonu ke konzultačním jednáním o modernizaci gruzínské armády a její přípravě na vstup do akčního plánu a později i k plnému členství v alianci.

Ohledně vstupu Gruzie do NATO však i nadále panují nejasnosti. Tbilisi sice podobně jako Kyjev dostalo příslib členství, klíčový harmonogram v podobě akčního plánu (MAP), ale dosud schválen nebyl.

Přesvědčí Spojené státy duo Merkelová-Sarkozy?

"Spojené státy nás ujistily, že se budou usilovně snažit o přesvědčení ostatních členů aliance o nezbytnosti přizvání Gruzie k akčnímu plánu," shrnul dále gruzínský premiér.

Jaap de Hoop Scheffer s Michailem Saakašvilim v Tbilisi
Jaap de Hoop Scheffer s Michailem Saakašvilim v Tbilisi | Foto: Reuters

Všichni členové Aliance totiž nesdílí názor USA, že je třeba zemi do uskupení přizvat za každaou cenu co nejdříve.

Na dubnovém summitu Severoatlantické aliance přizvání Gruzie a Ukrajiny do akčního plánu zablokovala Spolková republika Německo a Francie, jež se nechtěly dostat do ostřejších sporů s Ruskou federací.

Německá kancléřka Angela Merkelová počátkem tohoto měsíce při schůzce s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem prohlásila, že obě země mají na členství v alianci nezpochybnitelné právo.

Zároveň však dodala, že je jejich přizvání k akčnímu plánu již na prosincovém summitu velmi nepravděpodobné.

Oba ministři obrany pak dodali, že se budou až do dalšího summitu pravidelně scházet ke konzultacím.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy