USA chtějí Gruzii dát vstupenku do NATO ještě letos

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
9. 10. 2008 17:44
Ruské jednotky hlásí kompletní stažení

Budapešť - Spojené státy by Gruzii rády nabídly akční plán členství, tedy jakousi vstupenku do NATO, ještě do konce tohoto roku.

Na okraj summitu ministrů obrany členských zemí Aliance to novinářům potvrdil americký šéf resortu obrany Robert Gates. "Neustoupíme z naší podpory gruzínské nezávislosti, suverenity a teritoriální integrity," zdůraznil Gates.

"Mluvili jsme o šanci Gruzie na přizvání do MAP na konci tohoto roku," dosvědčil jeho slova jeho gruzínský protějšek David Kazerašvili.

Oba ministři se spolu sešli v Budapešti, kde summit NATO konal. Gates Kazerašviliho pozval do Washingtonu ke konzultačním jednáním o modernizaci gruzínské armády a její přípravě na vstup do akčního plánu a později i k plnému členství v alianci.

Ohledně vstupu Gruzie do NATO však i nadále panují nejasnosti. Tbilisi sice podobně jako Kyjev dostalo příslib členství, klíčový harmonogram v podobě akčního plánu (MAP), ale dosud schválen nebyl.

Přesvědčí Spojené státy duo Merkelová-Sarkozy?

"Spojené státy nás ujistily, že se budou usilovně snažit o přesvědčení ostatních členů aliance o nezbytnosti přizvání Gruzie k akčnímu plánu," shrnul dále gruzínský premiér.

Jaap de Hoop Scheffer s Michailem Saakašvilim v Tbilisi
Jaap de Hoop Scheffer s Michailem Saakašvilim v Tbilisi | Foto: Reuters

Všichni členové Aliance totiž nesdílí názor USA, že je třeba zemi do uskupení přizvat za každaou cenu co nejdříve.

Na dubnovém summitu Severoatlantické aliance přizvání Gruzie a Ukrajiny do akčního plánu zablokovala Spolková republika Německo a Francie, jež se nechtěly dostat do ostřejších sporů s Ruskou federací.

Německá kancléřka Angela Merkelová počátkem tohoto měsíce při schůzce s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem prohlásila, že obě země mají na členství v alianci nezpochybnitelné právo.

Zároveň však dodala, že je jejich přizvání k akčnímu plánu již na prosincovém summitu velmi nepravděpodobné.

Oba ministři obrany pak dodali, že se budou až do dalšího summitu pravidelně scházet ke konzultacím.

 

Právě se děje

Další zprávy