Gruzie v NATO? To bude ruská ruleta, varují experti

man
18. 9. 2008 16:31
Prestižní britský institut nechce v NATO ani Ukrajinu
Foto: NATO

Londýn - Britský Mezinárodní institut strategických studií (IISS) patří mezi nejprestižnější a nejrespektovanější evropské ústavy, které se zabývají mezinárodní politikou, diplomacií a ozbrojenými konflikty.

Jeho experti dnes zveřejnili zásadní studii, v níž se kromě jiného zabývají perspektivami rozšíření Severoatlantické aliance o Ukrajinu a Gruzii.

Tedy země, jejichž členství v NATO naráží na neústupný odpor Ruska.

Dále čtěte:

Stanovisko známého institutu k rozšíření NATO o dvě postsovětské země je negativní. Vědci ve studii docházejí k závěru, že pro aliance nebude přínosné a způsobí naopak bezpečnostní problémy a zbytečnou krizi ve vztazích s Ruskem.

Jak rostlo NATO
Autor fotografie: Reuters

Jak rostlo NATO

  • 1949 -  USA, Kanada, Velká Británie, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Portugalsko, Norsko, Dánsko, Island
  • 1952 - Řecko, Turecko
  • 1955 - Západní Německo
  • 1982 - Španělsko
  • 1990 - sjednocené Německo
  • 1999 - Česká republika, Maďarsko, Polsko
  • 2004 - Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko

Gruzie prý ukázala, že není spolehlivým partnerem.

"Konflikt mezi Gruzií a Ruskem by měl znamenat definitivní tečku za romantickým rozšiřováním aliance do prostor, které byly během studené války v opačném táboře. Gruzie oslabila své naděje na přijetí," uvádí se ve zprávě, která přisuzuje gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu značný podíl na rozpoutání války.

"Členské státy NATO by se měly zamyslet nad svými strategickými zájmy a netrvat na úsilí rozšířit alianci za každou cenu, jako kdyby co největší rozšíření bylo cílem samo o sobě," citovala německá agentura DPA šéfa institutu Johna Chipmana.

Při prezentaci výroční zprávy doslova řekl, že "rozšířením o Ukrajinu a Gruzii NATO bude hrát ruskou ruletu".

Aliance by o pozvánce pro Tbilisi a Kyjev měla rozhodnout na prosincovém summitu. Zatímco Spojené státy naléhají na rychlé přijetí, některé evropské země - především Francie a Německo - chtějí počkat.

V Gruzii podporuje vstup do NATO většina obyvatelstva, na Ukrajině by podle průzkumů referendum dopadlo ve prospěch odpůrců členství v alianci.

 

Právě se děje

Další zprávy