Washington - Bílý dům představil návrh nové Národní strategie věrohodných elekronických identit, kterou hodlá použít v boji s kybernetickou kriminalitou.
Systém, na kterém se stále ještě pracuje, počítá se zavedením nového systému digitálních certifikátů a osobních identifikačních karet.
Tyto virtuální průkazy by měli lidé získávat dobrovolně. Použití průkazů by bylo rovněž dobrovolné, uživatel by se jím prokázal pouze v případě, že by chtěl v elektronickém styku dokázat svou identitu.
Jednou z výhod, která by ze zavedení nového způsobu identifikace plynula, by bylo to, že by si uživatelé nemuseli pamatovat uživatelská jména a hesla pro přístup do jednotlivýh internetových aplikací.
"Našim cílem je vytvořit digitální prostředí, v němž si uživatel sám vybere způsob, jakým bude na internetu prokazovat svou totožnost a to buď od soukromého nebo státního certifikačního zdroje," píše ve svém blogu Howard A. Schmidt, expert na kybernetickou bezpečnost Bílého domu
Další podstatnou změnou by byla možnost uživatele zvolit si, jaké údaje o své osobě dané aplikaci poskytne. Například při bankovní transakci.
V současné době se k návrhu mohou na zvláštních webových stránkách vyjadřovat experti i laická veřejnost. Veřejná diskuze bude otevřená tři týdny. Finální verzi návrhu Strategie by měl Bílý dům zveřejnit na konci podzimu.
"Digitální identifikace je v oblasti kybernetické bezpečnosti svatým grálem už od devadesátých let. Tento pokus má větší naději na úspěch, než ty předcházející, ale uvidíme jak velký zájem lidé o nový způsob identifikace projeví," hodnotí úsilí Bílého domu James Lewis expert na počítačovou kriminalitu z washingtonského centra pro strategické a mezinárodní studie.
Někteří odborníci ale upozorňijí, že systémy certifikátů už existují a jsou poměrně dlouho využívány, zejména v bankovním sektoru.
"Vize, kterou nám předkládají, už byla dávno realizována a v komerčním sektoru se běžně využívá. Mnoho subjektů ale nechce klienty obtěžovat zdlouhavými bezpečnostními procesy, jejichž implementace do systému je navíc nákladná. Naději nicméně spatřuji v tom, že by mohl Bílý dům systém certifikátů sjednotit a zjednodušit," cituje agentura AP Roger Thornton ze společnosti Fortify Software.