Washington - Spojené státy byly v šedesátých letech velice blízko nukleární katastrofě. Nad Severní Karolínou tehdy málem explodovala jaderná bomba. Tragédii zabránil jediný nízkonapěťový spínač, který zastavil detonační proces.
S odkazem na nově odtajněné americké dokumenty, které jako první publikoval britský server The Guardian, o tom informovala BBC.
Možné neštěstí spustily potíže amerického letadla B-52, které 23. ledna 1961 na jedné ze svých rutinních cest neslo dvě vodíkové pumy. Nad Severní Karolínou se ale dostalo do nekontrolovatelné spirály a ovládání obě bomby vypustilo na zem. U jedné z nich pak nečekaně započal detonační proces.
Zařízení totiž "mylně usoudilo, že bylo vypuštěno záměrně nad nepřátelským cílem, prošlo přes veškeré bezpečnostní mechanismy a téměř explodovalo nad Severní Karolínou," řekl BBC novinář Eric Schlosser, který se k dokumentu dostal na základě práva na informace.
Podle něj by případný výbuch zřejmě "doslova změnil běh dějin". Rozsah katastrofy je jen těžko představitelný, bomba byla skoro 260krát silnější než ty v Hirošimě a Nagasaki.
O nehodě americké úřady informovaly už v minulosti. Vláda ale dosud nepřiznala, jak malý krůček chyběl k tomu, aby bomba vybuchla.
Selhaly tři ze čtyř mechanismů
Nyní uveřejněný materiál vzniknul osm let po incidentu z pera Parkera Jonese, vládního specialisty, který stál za bezpečnostními mechanismy jaderných zařízení. Jones uvedl, že selhaly celkem tři ze čtyř bezpečnostních opatření. Tím vnesl světlo do spekulací, které incident v 60. letech, v době studené války, spustil.
Podle vědce jeden mechanismus selhal kvůli pádu, další dva kvůli poruše letadla. "Mezi Spojenými státy a velkou katastrofou stál jeden jednoduchý nízkonapěťový dynamo spínač," napsal Jones.