Z reaktoru v KLDR jde pára, podle Rusů hrozí katastrofa

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
12. 9. 2013 12:40
Podle Moskvy je jaderný reaktor Jongbjon v hrozném stavu, ohrožuje Korejský poloostrov
Foto: Reuters

Pchjongjang/Moskva - Světu může hrozit další jaderná katastrofa, tentokrát ze Severní Koreje.

Satelitní snímky naznačují, že se režim v Pchjongjangu chystá po více než šesti letech uvést do provozu svůj reaktor v komplexu Jongbjon.

"Pro Korejský poloostrov by to mohlo mít hrozné, ba přímo katastrofické následky," varoval nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Podle Moskvy je zakonzervované zařízení velmi nebezpečné.

"Nachází se v příšerném stavu. Jde o konstrukci na úrovni 50. let minulého století," zhodnotil pro agenturu Interfax technickou stránku.

Jongbjon upouští páru

Skutečnost, že se v Jongbjonu něco děje, naznačují nové satelitní snímky, napsala agentura Associated Press s odvoláním na studii Americko-korejského institutu při univerzitě Johnse Hopkinse.

Podle ní snímky jasně ukazují, jak z budovy, kde jsou parní turbíny a generátory, stoupá pára. Odborníci ale upozorňují, že bez přístupu k reaktoru nelze s jistotou potvrdit, zda opět funguje.

Režim vedený mladým Kim Čong-unem už letos v dubnu avizoval, že zařízení uvede zpátky do provozu. Osmadvacátého srpna pak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) informovala, že v Jongbjonu probíhají stavební práce.

Právě z Jongbjonu pocházelo plutonium, které KLDR použila při svých kontroverzních testech jaderných bomb v letech 2006 a 2009. Pětimegawattový reaktor Pchjongjang v rámci odzbrojovací dohody zavřel v červenci 2007. O rok později zboural chladicí věž.

Podle amerického vědce Siegfrieda Heckera, jenž komplex navštívil v listopadu 2010, by Severní Korea mohla produkci plutonia obnovit během šesti měsíců.

Po testu severokorejské rakety:

Řešení v nedohlednu

Západ se už řadu měsíců pokouší dostat Severokorejce k jednacímu stolu, kde by se v rámci šestistranných rozhovorů řešil jaderný program stalinistického režimu.

Zatím je něco podobného ale v nedohlednu. Obzvláště po jarním testu rakety, který s sebou přinesl další mezinárodní sankce vůči KLDR. A Pchjongjang posléze začal "chřestit" zbraněmi a fakticky přerušil veškeré spojení se svým jižním sousedem. K nápravě vztahů dochází velmi pomalu.

"Severokorejci pořád tvrdí, že jsou připraveni obnovit rozhovory, ale není vlastně jasné, o čem se chtějí bavit," citovala agentura AFP jednoho ze západních vyjednavačů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy