Z reaktoru v KLDR jde pára, podle Rusů hrozí katastrofa

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
12. 9. 2013 12:40
Podle Moskvy je jaderný reaktor Jongbjon v hrozném stavu, ohrožuje Korejský poloostrov
Foto: Reuters

Pchjongjang/Moskva - Světu může hrozit další jaderná katastrofa, tentokrát ze Severní Koreje.

Satelitní snímky naznačují, že se režim v Pchjongjangu chystá po více než šesti letech uvést do provozu svůj reaktor v komplexu Jongbjon.

"Pro Korejský poloostrov by to mohlo mít hrozné, ba přímo katastrofické následky," varoval nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Podle Moskvy je zakonzervované zařízení velmi nebezpečné.

"Nachází se v příšerném stavu. Jde o konstrukci na úrovni 50. let minulého století," zhodnotil pro agenturu Interfax technickou stránku.

Jongbjon upouští páru

Skutečnost, že se v Jongbjonu něco děje, naznačují nové satelitní snímky, napsala agentura Associated Press s odvoláním na studii Americko-korejského institutu při univerzitě Johnse Hopkinse.

Podle ní snímky jasně ukazují, jak z budovy, kde jsou parní turbíny a generátory, stoupá pára. Odborníci ale upozorňují, že bez přístupu k reaktoru nelze s jistotou potvrdit, zda opět funguje.

Režim vedený mladým Kim Čong-unem už letos v dubnu avizoval, že zařízení uvede zpátky do provozu. Osmadvacátého srpna pak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) informovala, že v Jongbjonu probíhají stavební práce.

Právě z Jongbjonu pocházelo plutonium, které KLDR použila při svých kontroverzních testech jaderných bomb v letech 2006 a 2009. Pětimegawattový reaktor Pchjongjang v rámci odzbrojovací dohody zavřel v červenci 2007. O rok později zboural chladicí věž.

Podle amerického vědce Siegfrieda Heckera, jenž komplex navštívil v listopadu 2010, by Severní Korea mohla produkci plutonia obnovit během šesti měsíců.

Po testu severokorejské rakety:

Řešení v nedohlednu

Západ se už řadu měsíců pokouší dostat Severokorejce k jednacímu stolu, kde by se v rámci šestistranných rozhovorů řešil jaderný program stalinistického režimu.

Zatím je něco podobného ale v nedohlednu. Obzvláště po jarním testu rakety, který s sebou přinesl další mezinárodní sankce vůči KLDR. A Pchjongjang posléze začal "chřestit" zbraněmi a fakticky přerušil veškeré spojení se svým jižním sousedem. K nápravě vztahů dochází velmi pomalu.

"Severokorejci pořád tvrdí, že jsou připraveni obnovit rozhovory, ale není vlastně jasné, o čem se chtějí bavit," citovala agentura AFP jednoho ze západních vyjednavačů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy