Z reaktoru v KLDR jde pára, podle Rusů hrozí katastrofa

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
12. 9. 2013 12:40
Podle Moskvy je jaderný reaktor Jongbjon v hrozném stavu, ohrožuje Korejský poloostrov
Foto: Reuters

Pchjongjang/Moskva - Světu může hrozit další jaderná katastrofa, tentokrát ze Severní Koreje.

Satelitní snímky naznačují, že se režim v Pchjongjangu chystá po více než šesti letech uvést do provozu svůj reaktor v komplexu Jongbjon.

"Pro Korejský poloostrov by to mohlo mít hrozné, ba přímo katastrofické následky," varoval nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Podle Moskvy je zakonzervované zařízení velmi nebezpečné.

"Nachází se v příšerném stavu. Jde o konstrukci na úrovni 50. let minulého století," zhodnotil pro agenturu Interfax technickou stránku.

Jongbjon upouští páru

Skutečnost, že se v Jongbjonu něco děje, naznačují nové satelitní snímky, napsala agentura Associated Press s odvoláním na studii Americko-korejského institutu při univerzitě Johnse Hopkinse.

Podle ní snímky jasně ukazují, jak z budovy, kde jsou parní turbíny a generátory, stoupá pára. Odborníci ale upozorňují, že bez přístupu k reaktoru nelze s jistotou potvrdit, zda opět funguje.

Režim vedený mladým Kim Čong-unem už letos v dubnu avizoval, že zařízení uvede zpátky do provozu. Osmadvacátého srpna pak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) informovala, že v Jongbjonu probíhají stavební práce.

Právě z Jongbjonu pocházelo plutonium, které KLDR použila při svých kontroverzních testech jaderných bomb v letech 2006 a 2009. Pětimegawattový reaktor Pchjongjang v rámci odzbrojovací dohody zavřel v červenci 2007. O rok později zboural chladicí věž.

Podle amerického vědce Siegfrieda Heckera, jenž komplex navštívil v listopadu 2010, by Severní Korea mohla produkci plutonia obnovit během šesti měsíců.

Po testu severokorejské rakety:

Řešení v nedohlednu

Západ se už řadu měsíců pokouší dostat Severokorejce k jednacímu stolu, kde by se v rámci šestistranných rozhovorů řešil jaderný program stalinistického režimu.

Zatím je něco podobného ale v nedohlednu. Obzvláště po jarním testu rakety, který s sebou přinesl další mezinárodní sankce vůči KLDR. A Pchjongjang posléze začal "chřestit" zbraněmi a fakticky přerušil veškeré spojení se svým jižním sousedem. K nápravě vztahů dochází velmi pomalu.

"Severokorejci pořád tvrdí, že jsou připraveni obnovit rozhovory, ale není vlastně jasné, o čem se chtějí bavit," citovala agentura AFP jednoho ze západních vyjednavačů.

 

Právě se děje

Další zprávy