Z reaktoru v KLDR jde pára, podle Rusů hrozí katastrofa

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
12. 9. 2013 12:40
Podle Moskvy je jaderný reaktor Jongbjon v hrozném stavu, ohrožuje Korejský poloostrov
Foto: Reuters

Pchjongjang/Moskva - Světu může hrozit další jaderná katastrofa, tentokrát ze Severní Koreje.

Satelitní snímky naznačují, že se režim v Pchjongjangu chystá po více než šesti letech uvést do provozu svůj reaktor v komplexu Jongbjon.

"Pro Korejský poloostrov by to mohlo mít hrozné, ba přímo katastrofické následky," varoval nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Podle Moskvy je zakonzervované zařízení velmi nebezpečné.

"Nachází se v příšerném stavu. Jde o konstrukci na úrovni 50. let minulého století," zhodnotil pro agenturu Interfax technickou stránku.

Jongbjon upouští páru

Skutečnost, že se v Jongbjonu něco děje, naznačují nové satelitní snímky, napsala agentura Associated Press s odvoláním na studii Americko-korejského institutu při univerzitě Johnse Hopkinse.

Podle ní snímky jasně ukazují, jak z budovy, kde jsou parní turbíny a generátory, stoupá pára. Odborníci ale upozorňují, že bez přístupu k reaktoru nelze s jistotou potvrdit, zda opět funguje.

Režim vedený mladým Kim Čong-unem už letos v dubnu avizoval, že zařízení uvede zpátky do provozu. Osmadvacátého srpna pak Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) informovala, že v Jongbjonu probíhají stavební práce.

Právě z Jongbjonu pocházelo plutonium, které KLDR použila při svých kontroverzních testech jaderných bomb v letech 2006 a 2009. Pětimegawattový reaktor Pchjongjang v rámci odzbrojovací dohody zavřel v červenci 2007. O rok později zboural chladicí věž.

Podle amerického vědce Siegfrieda Heckera, jenž komplex navštívil v listopadu 2010, by Severní Korea mohla produkci plutonia obnovit během šesti měsíců.

Po testu severokorejské rakety:

Řešení v nedohlednu

Západ se už řadu měsíců pokouší dostat Severokorejce k jednacímu stolu, kde by se v rámci šestistranných rozhovorů řešil jaderný program stalinistického režimu.

Zatím je něco podobného ale v nedohlednu. Obzvláště po jarním testu rakety, který s sebou přinesl další mezinárodní sankce vůči KLDR. A Pchjongjang posléze začal "chřestit" zbraněmi a fakticky přerušil veškeré spojení se svým jižním sousedem. K nápravě vztahů dochází velmi pomalu.

"Severokorejci pořád tvrdí, že jsou připraveni obnovit rozhovory, ale není vlastně jasné, o čem se chtějí bavit," citovala agentura AFP jednoho ze západních vyjednavačů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy