Berlín - Když se v Česku řekne heparin, vybaví se většině lidí hlavně Petr Zelenka a jeho vraždy v havlíčkobrodské nemocnici.
Lék, jehož název donedávna kromě lékařů a zdravotních sester nikomu mnoho neříkal, v českém slovníku v souvislosti s ostře sledovanou kauzou "heparinového vraha" zdomácněl.
Za podobně tragických okolností se s ním nyní seznamuje také veřejnost ve Spojených státech a Německu. Lék na srážení krve se stal zabijákem i tam.
Firma Baxter International distribuovala v USA vadnou zásilku heparinu, kontaminovaného jedovatou látkou. Její původ je v Číně.
Jedenadvacet obětí
Kvůli ní ve Spojených státech zahynulo už jedenadvacet pacientů. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) proto vyzval všechny americké dodavatele, aby provedli testy heparinu a zjistili, zda není nebezpečný.
Stejný problém se objevil i v Německu, i když tam zatím nikdo nepřišel o život. Není ale jasné, nakolik spolu obě kauzy souvisejí, protože zásilka v Německu pochází od jiného dodavatele než ta v USA.
"Německé úřady nás ve čtvrtek informovaly, že registrují na sto pacientů postižených závadným heparinem. Příznaky jsou stejné jako u lidí postižených v Americe. Stejná alergická reakce, problémy s dýcháním a velmi nízký krevní tlak," řekla agentuře AP lékařka z FDA Janet Woodcocková.
Čína je heparinová velmoc
Většina dodávek heparinu do Evropy a USA pochází z Číny. Nebezpečnou zásilku dodala na americký trh firma Changzhou SPL, která je v majetku americké společnosti Scientific Protein Laboratories.
Changzhou SPL ale sama odebírá heparin od řady malých výrobců, takže zdroj nákazy bude složité dohledat.
Heparin se podává nemocným například při zánětech povrchových žil, k prevenci a léčbě trombóz, u pohmožděnin, poúrazových krevních výronů či u zánětů šlach.
Získává se hlavně ze střev vepřů.