Zelenka má doživotí. Z vězení půjde nejdřív za 30 let

Jiří Máslo, spolupracovník redakce
21. 2. 2008 15:28
Soud uzavřel případ vražd v havlíčkobrodské nemocnici

Hradec Králové - Heparinový vrah Petr Zelenka stráví zbytek života ve vězení. Byl uznán vinným ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu a dostal za ně doživotí.

K výjimečnému trestu ho odsoudil senát Krajského soudu v Hradci Králové. Zelenka si bude moci o podmínečné propuštění požádat nejdříve po třiceti letech, tedy v roce 2038. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Soud o Zelenkových úmyslech nepochyboval. Podle předsedy senátu podával pacientům heparin proto, aby je zabil.

Zelenka je povinen zaplatit odškodnení obětem, a to v celkové výši 2,5 milionu korun. Úhrada je přímo na Petru Zelenkovi.

"Ten nárok bude na soudě ležet deset let. Pan Zelenka má stejnou dobu na to, aby zaplatil," uvedl právník Jaroslav Ortman. Podle něj však vše záleží na tom, do jaké míry bude Zelenka solventní. "Já zastupuji čtyři pozůstalé, kteří  požadují celkem 960 tisíc korun. Věřím, že dostanou alespoň část požadovaných prostředků."

Zelenka stál při vynášení rozsudku nehnutě a díval se většinu času bez zájmu do země.

Advokát se odvolal, žalobkyně spokojena

Jeho obhájce se ihned proti rozsudku odvolal, doživotní trest pro Zelenku tak bude ještě přezkoumávat Vrchní soud v Praze.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová je naopak s rozsudkem spokojena. "Soud rozhodl přesně podle mého návrhu. Nemám tedy důvod se odvolávat."

Toho, že bude rozsudek pro Petra Zelenku změněn, se žalobkyně neobává.

"Všechny důkazy, které byly shromážděny, tvoří ucelený řetězec. Také znalecké posudky na duševní stav obžalovaného i příčinu smrti jednotlivých pacientů jsou kvalitní a dostatečné. Zmírnění trestu pro Petra Zelenku nepřichází v úvahu," dodala.

Pro Bohumila Zelenku, otce obžalovaného, však boj o zvrat verdiktu soudu nekončí.

"Já s advokátem Heroutem jsme možná prohráli bitvu o hledání pravdy a spravedlnosti. Upozorňuji ale, že jsme neprohráli válku. Ta státní mašinerie, která tu proti nám stála, nám mistrovsky ukazovala svou sílu, moc, aroganci a nadutost.  Neustále se lhalo a zamlžovalo. Ale my se nevzdáme," dodal otec obžalovaného.

Jediná polehčující okolnost

Státní zástupkyně Lenka Faltusová pro Zelenku v závěrečné řeči požadovala doživotí.

Soudce Jiří Vacek soustředěně poslouchal návrhy žalobkyně i obhájce. Rozhodnutí, zda uložit nejvyšší možný trest zůstalo na něm.
Soudce Jiří Vacek soustředěně poslouchal návrhy žalobkyně i obhájce. Rozhodnutí, zda uložit nejvyšší možný trest zůstalo na něm. | Foto: Jiří Máslo

"V daném případě lze a je nutné uložit doživotí," prohlásila. Pro tak přísný trest podle ní hovořila řada okolností.

"Obžalovaný projevil naprostou bezohlednost a neúctu k životu a vraždy páchal na těžce nemocných lidech. Namísto aby pacientům pomáhal, jejich stav ještě zhoršoval a zbavoval je života. Nelze to hodnotit jinak než jako fyzickou likvidaci lidí, kteří byli v tu chvíli bezmocní."

Zelenkovi podle státní zástupkyně přitížilo i to, že se jednalo o celou sérii takto provedených činů. Jeho jedinou polehčující okolností je přitom fakt, že se na počátku přiznal. "Později však přiznání zlehčoval a snažil se ho vysvětlit fyzickým nátlakem policie," dodala Faltusová.

Trvají nejasnosti?

Advokát Jan Herout znovu připomněl, že nejméně u čtyř úmrtí ze sedmi nelze jasně prokázat, že zabíjela jen dávka heparinu. Pacienti mohli zemřít i na další komplikace související s jejich stavem. "Tady nelze jednoznačně rozhodnout a můj názor podpořili i hematologové," uvedl advokát.

K motivaci Petra Zelenky podávat pacientům smrtící dávky heparinu pak dodal: "Jsem přesvědčen, že jeho motivem nebyla snaha zabíjet ani pocit moci nad lékaři a pacienty. Toužil pouze po akci, která mu pomáhala dostat se z jeho depresivních stavů."

Herout znovu zopakoval, že právě duševní stav Petra Zelenky je třeba znovu vyšetřit. "Navíc požaduji, aby konání mého klienta bylo posuzováno ne jako trestný čin vraždy, ale jen ublížení na zdraví," uzavřel návrh trestu

Advokát: Za vraždy pacientů odpovídá nemocnice

Odpovědnost za smrt většiny pacientů advokát Jan Herout svalil na nemocnici v Havlíčkově Brodě.

"Obžalovaný se těchto skutků dopouštěl v prostředí, které mu to umožnilo. Být tam přísnější režim, mohl by to spáchat pouze sporadicky. To, co se tam stalo, byla série lékařských i manažerských selhání," uzavřel advokát.

"Chci se za své jednání omluvit. Nikomu jsem nechtěl ublížit a smrt nikoho jsem si nepřál.  Neměl jsem ani radost z cizího utrpení," dodal k závěrečné řeči advokáta Petr Zelenka. "Sám si nedokážu vysvětlit, proč se to stalo, proč to tak tragicky skončilo."

 

Právě se děje

Další zprávy