USA a Francie chystají úder na Sýrii. Ne svržení Asada

Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2013 13:54
USA chystají revizi potenciálních cílů, na které by mohli Američané zaútočit.
Jedna z obětí možného chemického útoku v Damašku
Jedna z obětí možného chemického útoku v Damašku | Foto: Reuters

Analýza deníku Insider - Barack Obama sice zatím mlčí k podezření, že syrská armáda použila ve středu na předměstí Damašku chemické zbraně a zabila možná přes tisíc lidí, ale Pentagon oprašuje plány na omezené údery v Sýrii.

A na straně povstalců už dokonce bojují muži vycvičení americkými instruktory v Jordánsku.

Nelze předpokládat, že nějaká akce provedená USA, Británií a Francií za podpory některých arabských států je otázkou dnů nebo týdnů, byť americké vojenské námořnictvo posiluje svoji přítomnost ve Středozemním moři.

Po opakovaných masakrech a zprávách o nasazení bojových plynů se přece jen o zásahu uvažuje a pracuje se s různými scénáři.

Deník Wall Street Journal, který je obvykle velmi dobře informovaný o plánech ministerstva obrany, píše o "revizi" potenciálních cílů v Sýrii, na které by mohli Američané zaútočit.

Jedná se o letecké základny, baterie dělostřelectva a místa, která mají nějakou spojitost s chemickými zbraněmi, jakými jsou sarin nebo nervový plyn VX.

Francouzské a izraelské zdroje informují o stovkách Syřanů vycvičených na základnách v Jordánsku Američany a bojujících v Damašku. Pronikli tam ve dvou vlnách v polovině srpna.

Právě to mohlo vést k masivní ofenzivě Asadových vojáků na východních předměstích Damašku, která už několik měsíců kontroluje opozice a nemá to odtud daleko do centra metropole.

Největší překážkou pro plánování útoku je skutečnost, že by operace trvala dlouho, byla by drahá, nevyhnula by se civilním obětem a oproti Libyi by ztráty nepochybně zaznamenali i spojenci.

Syrská protiletadlová obrana, budovaná původně proti Izraeli, je patrně nejhustější na světě (s výjimkou Severní Koreje). A díky Rusku je i patřičně modernizovaná. Po celé zemi je odhadem skoro 700 stanovišť protiletadlové obrany vybavených ruskými zbraněmi.

Francouzský expert na Sýrii Frédéric Pichon uvádí, že nedávno měl důvěrný rozhovor s důstojníkem francouzské armády, který se účastnil v nejvyšším velení diskuse o Sýrii. Podle něj se schylovalo ke vzdušnému úderu spojenců loni na jaře, nakonec bylo ale rozhodnutí negativní, protože operace by byla příliš komplikovaná a s nejistým výsledkem...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy