USA: 2 miliardy dolarů na ostrahu hranic

Radim Klekner
24. 9. 2006 11:45
San Diego/Washington - S ilegálním přistěhovalectvím bojují Spojené státy od nepaměti. Situace na mexické hranici se teď zhoršila natolik, že se Kongres rozhodl investovat do posílení ostrahy dvě miliardy dolarů.  
Člen ostrahy amerických hranic trénuje střelbu z pistole na policejní akademii ve státě Nové Mexiko.
Člen ostrahy amerických hranic trénuje střelbu z pistole na policejní akademii ve státě Nové Mexiko. | Foto: Reuters

Lukrativní zakázku federální vlády nakonec vyhrál koncern Boeing. Ten dodá ministerstvu pro vnitřní bezpečnost radary, speciální kamery a senzory pro noční vidění.

Cesty běženců budou z bezprostřední blízkosti sledovat také malé bezpilotní letouny.

"Nebudeme je muset odchytávat v poušti. Počkáme si na ně, až budou překračovat nějakou silnici," říká Wayne Esser, předkladatel nabídky Boeingu. Hovoří o uprchlících, kteří dnes a denně podnikají nebezpečnou cestu pustinou na mexicko-americké hranici.

Příslušník pohraniční stráže v Arizoně si prohlíží kolo,které poblíž hranice zanechal jeden z nelegálních imigrantů.
Příslušník pohraniční stráže v Arizoně si prohlíží kolo,které poblíž hranice zanechal jeden z nelegálních imigrantů. | Foto: Reuters

Proti ilegálním přistěhovalcům hledajícím na jihu USA nový život chce nasadit letadélka o rozpětí dvou metrů vybavená citlivými kamerami, které budou hraničním hlídkám předávat informace o pohybech běženců.

Jedno stojí osmdesát tisíc dolarů, ve vzduchu vydrží i několik hodin a operuje ve výškách několika desítek až stovek metrů.

"Ilegální přistěhovalci představují problém, který vnímají Američané čím dál víc," tvrdí vůdce republikánské většiny v Senátu Bill Frist.

Zda má pravdu ukáží listopadové volby do Kongresu. Jedním z hlavních témat předvolební kampaně je právě vnitřní bezpečnost a boj s nelegální migrací.

Farmáři běžence vítají

Každým rokem překročí mexickou hranici na půl miliónu běženců. Sto tisíc jich pohraniční hlídky zadrží.

Již dnes žije v USA na jedenáct miliónů ilegálních přistěhovalců. Ti začínají ve zvýšené míře využívat také málo střeženou hranici Spojených států a Kanady.

Opoziční demokraté ale upozorňují na fakt, že statisíce Mexičanů, Guatemalců, Nikaragujců a příslušníků dalších latinskoamerických národů zdržujících se v USA ilegálně představují významý ekonomický faktor.

Latinskoameričtí běženci na cestě za snem o lepším životě v USA.
Latinskoameričtí běženci na cestě za snem o lepším životě v USA. | Foto: Reuters

Demokratům dávají za pravdu farmáři v Kalifornii, Novém Mexiku a Texasu. Vzhledem k tvrdým opatřením proti ilegální migraci jim letos na farmách chybí levná pracovní síla, kterou zaměstnávali na černo.

Jen v Kalifornii by potřebovali 70 000 sezónních zemědělských dělníků. Vzhledem k nízkým platům totiž sféru zemědělství opouští každým rokem 15 procent zaměstnaných osob. Kalifornští farmáři odhadují své letošní ztráty na deset milionů dolarů.

Ostrahu hranic vzali ve státě Arizona před časem do svých rukou "iniciativní" občané, kteří se naopak obávali, že je ilegální přistěhovalci vytlačí z některých lépe placených pracovních míst, zejména ve sféře služeb.

Dobrovolníci příliš nepomohli

Už loni v dubnu se proto na prašné cestě u arizonského Naca objevily skupinky mužů s plastovými zahradními židlemi a triedry. Svou organizaci nazvali Minuteman, podle dobrovolníků z americké války za nezávislost.

Pohraničním hlídkám sice nahlásili stovky pokusů o ilegální překročení hranic, nadělali však více škody než užitku. Zapříčinili totiž bezpočet falešných poplachů a posádkám landroverů projíždějících pomalu podél hranice notně ztrpčily život.

Mexické vlaky směřující na sever jsou nejčastějším dopravním prostředkem přistěhovalců.
Mexické vlaky směřující na sever jsou nejčastějším dopravním prostředkem přistěhovalců. | Foto: Reuters

"Neděláme si iluze, že bychom mohli zásadním způsobem snížit počet ilegálních přistěhovalců. Chceme, aby se problém dostal na federální úroveň a začala se jím vážněji než doposud zabývat vláda ve Washingtonu," tvrdí zakladatel hnutí Jim Gilchrist.

Tři stážci na jednu míli

Kongres se nyní rozhodl posílit také ostrahu hranic s Kanadou. Mimo jiné z toho důvodu, že kanadští strážci nejsou ozbrojeni a přes hranici začaly v poslední době proudit také kriminální živly.

Žhavou mexickou hranici začaly Spojené státy usilovněji hlídat počínaje rokem 1996, ačkoliv nejrůznější druhy zátarasů zde existovaly po desítky let.

Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí.
Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí. | Foto: Reuters
 

Na nejexponovanějších úsecích 3200 kilometrů dlouhé hranice chtějí americké úřady postavit tři metry vysoký plot se strážními věžemi a senzory. U San Diega stojí již dnes souvislý plot v délce pětadvaceti kilometrů.

V současnosti střeží jednu míli hranice s Mexikem v průměru tři strážci, kteří na svém úseku zaznamenají každou noc nejméně jeden pokus o ilegální přechod.

Chudáků toužících po lepším životě je na druhé straně hranice více než dost. "Kojoti", ilegální převaděči berou za osobu tisíc dolarů. Běžence ale často nechají v pustině Desierta de Altar často bez pomoci. V zimních měsících zde teploty klesají hluboko pod bod mrazu,

Loni byl na mexické hranici zaznamenán rekordní počet úmrtí. Zemřelo zde 420 osob.

 

 

Právě se děje

Další zprávy