Londýn - Úřady o nich věděly, ale nezasáhly. Tři ženy, které byly v Londýně desítky let drženy v zajetí coby otrokyně, totiž osvobození odmítaly. Uvedla to britská média.
Nedělník The Observer napsal, že měl složitý případ "desítky let" na stole jeden z londýnských sociálních úřadů. Problém byl ale v tom, že ani jedna ze zotročených žen nechtěla vypovídat.
Devětašedesátiletá Malajsijka, o 12 let mladší Irka a třicetiletá Britka přitom podle vyšetřovatelů žily v domě v londýnské čtvrti Lambeth v otřesných podmínkách. Ven směly pouze v doprovodu jednoho z těch, kterým sloužily.
Přesto se až do letošního 25. října nepokusily z nuceného vězení dostat.
Jako sekta
Vyšetřovatelé se teď snaží rozkrýt, jak zvláštní "rodina" fungovala. Zatím se kloní k verzi, že fungovala podobně jako sekta.
Jak uvedl velitel Scotland Yardu Steve Rodhouse, dvě z žen žily s 67letým podezřelým, který skupinu vedl, v jakési komunitě. "Vyznávali společnou ideologii," vysvětlil.
Podle pondělního vydání listu Daily Telegraph šlo o ideologii čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Komunistické společenství vzniklo v roce 1974.
Podobných skupin byla v Londýně v šedesátých a sedmdesátých letech celá řada. Zakladatelé této přišli do Británie z Tanzanie a Indie.
Oba trýznitele dokonce policie v roce 1970 zatkla. Detaily ale zatím nezveřejnila.
500 dopisů
V domě v Lambethu také vyšetřovatelé našli rodný list nejmladší z vězněných žen - 30leté Britky. Podle některých médií by se mohlo jednat o dceru 57leté Irky a muže podezřelého z otrokářství. Existuje ale i jiná verze.
Daily Express píše, že nejmladší z otrokyň byla v kontaktu s mladíkem ze sousedství. Napsala mu údajně 500 dopisů. Mimo jiné v nich zmínila, že ji otrokářský pár adoptoval poté, co její rodiče přišli o život při požáru.
Lidi, s nimiž v bytě žila, popisovala jako "zlá, rasistická monstra", která ji drží v "temné díře". "Zamkli mě, zavřeli všechny dveře a okna. Nesnáším je," napsala.
Zavřená v domě zřejmě strávila celý svůj život.
Těžké trauma, panický strach
Všechny tři ženy jsou podle sociálních pracovníků, kteří se o ně starají, těžce traumatizované, a tak nemohou normálně vypovídat. "Teď je nemůžeme bombardovat (dotazy)," upozornila Aneeta Premová z organizace Freedom Charity, která na celý případ upozornila policii.
Právě do Freedom Charity jedna z žen letos zavolala. Volala pak ještě několikrát, vždy prý ale byla extrémně vystresovaná. Dlouho odmítala sdělit, kde vlastně bydlí.
Z domu svých trýznitelů podle deníku Guardian ženy odešly pod podmínkou, že policie 67letý pár otrokářů nezatkne. Vyšetřovatel Steve Rodhouse to vysvětlil tím, že ženy měly ze svých "vládců" obrovský strach.
I proto zůstává trojice silně traumatizovaných žen na utajeném místě.
Oba předpokládaní pachatelé byli ve čtvrtek zatčeni a obviněni pro podezření, že vymáhali nucené práce. Později byli propuštěni na kauci poté, co odevzdali pasy a slíbili, že se nevrátí do svého domu.