Bukurešť - Radovan Krejčíř není v současné době jediným, kdo v Evropě uprchl policistům přímo před nosem.
Kolegu má v Rumunsku, ovšem už odsouzeného v nepřítomnosti. Syrský obchodník Umar Hajsám, který v Rumunsku mnoho let žil, dostal trest dvaceti let vězení.
K výkonu trestu ale zatím nenastoupil a nejspíš o tom ani vzdáleně neuvažuje. Podařilo se mu totiž dostat z vazby na základě zřejmě padělané lékařské diagnózy, v níž byl označen za oběť pokročilého stádia rakoviny tlustého střeva.
Následně se dokázal v přístavu na pobřeží Černého moře dostat na loď, která ho odvezla na Blízký východ. Podle Rumunů se ukrývá v Sýrii nebo v sousedním Libanonu.
Únosce a zachránce v jedné osobě
Hajsám byl již dřívě obviňován z pašování a napojení na organizovaný zločin. Dvacetiletý trest ale dostal za něco jiného. Spolu se svým komplicem totiž zorganizoval v roce 2005 únos trojice rumunských novinářů v Iráku.
Podle soudu se zřejmě domníval, že když se pasuje do role zachránce unesených žurnalistů a vyplatí únoscům výkupné, bude zproštěn předchozích obvinění.
V únosu v březnu 2005 mu pomáhal jeho společník, který se nechal novináři najmout jako tlumočník do arabštiny.
V té době v Iráku končila v rukou únosců řada novinářů a dalších cizinců (rok předtím například i tři novináři z České televize a Českého rozhlasu), čehož Hajsám využil.
Trojice novinářů - reportérka a kameraman stanice Prima TV a zpravodaj deníku Romania Libera - byla přepadena 28. března 2005.
Al-Káida to tentokrát nebyla
Původní obavy, že padli do rukou teroristů z Al-Káidy a mohou být sťati nebo jinak zavražděni, se nepotvrdily. V zajetí strávili pětapadesát dní. Po jejich návratu však vyšlo najevo, že Hajsám, krerý se prezentoval jako dobroděj a zachránce, ve skutečnosti sám akci řídil.
"Jsem nevinný," řekl včera stručně televizi Realitatea a poté zavěsil.
Falešná diagnóza
Tribunál mu ke dvaceti letům vězení vyměřil také odškodné novinářům ve výši dvou miliónů eur.
Hajsámův útěk stál místo několik pracovníků rumunské zpravodajské služby a také generálního prokurátora. Vyšetřován policií je i lékař, který vystavil obchodníkovi potvrzení o onemocnění rakovinou.
Policisté mají za to, že bylo falešné a Hajsám je ve skutečnosti zcela zdráv.
Útěk s ovcemi
Uniknout z Rumunska se stíhanému muži podařilo z černomořského přístavu Midia, kde se často nakládají na plavidla živá zvířata. Hajsám přístav sám používal, takže to tam dobře znal a těchto znalostí využil k útěku.
Zřejmě se těsně před vyplutím dokázal vyhnout policejním kontrolám a dostat se na palubu lodi Mahmúd-4, převážející ovce. Většinu posádky tvořili Syřané.