Únosci súdánského letadla se v Libyi vzdali

Reuters, Red Zah
27. 8. 2008 17:26
Nejprve vydali úřadům všechny pasažéry, pak i sebe

Chartúm, Tripolis - Dvojice únosců súdánského letadla s 95 lidmi na palubě se dnes po celodenním vyjednávání s libyjskými úřady vzdala.

Informovala o tom libyjská tisková agentura Jana s odvoláním na šéfa libyjského úřadu pro civilní letectví Mohameda Šlibeka.

Únosci, jejichž identita je nadále nejasná, již předtím propustili všechny cestující a dva členy posádky na svobodu a nechali si jako rukojmí jen zbylých šest členů posádky.

Zastávka v oáze

Stroj Boeing 737, který byl unesen na vnitrostátní súdánské lince, v úterý večer přistál v libyjské oáze Kufra. Únosci požádali tamní vládu o doplnění paliva na let do Paříže.

"Pilot oznámil, že únosci nechtějí jednat a mají pouze jeden požadavek: doplnit palivo na cestu do Paříže," citovala agentura šéfa letiště v Kufře, oáze na jihovýchodě země. Požádali také o jídlo, mapy a další dokumenty nutné k tomu, aby se dostali do Francie.

Následně únosci souhlasili s tím, že propustí ženy a děti a nakonec se podvolili a pustili na svobodu všechny pasažéry.

Únosce ozbrojený nožem

Stroj v úterý v súdánském regionu Dárfúr unesl jeden z pasažérů, který byl ozbrojený nožem.

Foto: Aktuálně.cz

Únosci poté přinutili pilota, aby letoun mířící z jihodárfúrské Njaly do Chartúmu obrátil na egyptskou Káhiru.

Tamní letiště ovšem odmítlo stroji udělit povolení k přistání. Letoun súdánské společnosti Sun Air nakonec dosedl na ranvej letiště v libyjské Kufře.

Súdánské osvobozenecké hnutí (SLM) odmítlo prohlášení pilota letounu, že je za únos zodpovědné. Naopak obvinilo súdánské politiky, že únos zorganizovali za cílem odvést pozornost od útoku vlastní armády na jeden z utečeneckých táborů v západosúdánském regionu Dárfúr.

V Dárfúru od roku 2003 trvá válka, během které zahynulo podle různých odhadů 200 až 450 tisíc lidí. Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír čelí obvinění z genocidy páchané na dárfúrských etnických skupinách.

Bojovníci z frakce Minni Minawi
Bojovníci z frakce Minni Minawi | Foto: Reuters
Čtěte podrobnosti:
OSN podpořila misi v Dárfúru. Svět i Češi tam selhávají

K poslednímu únosu letadla došlo v Súdánu v lednu 2007, kdy únosce přinutil pilota k přeletu do sousedního Čadu, kde se vzdal. Nikdo ze stovky pasažérů tehdy nebyl zraněn.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy