Rodinné snímky Milady Horákové: Krásná, dokonalá. Má jediná, psal v den vraždy manžel

Manželé Milada a Bohuslav Horákovi s dcerou Janou v roce 1933.
Po únoru 1948 odmítla Horáková odejít do zahraničí, z Československa zajišťovala komunikaci s politickým exilem a pokusila se o koordinaci vnitřní politické opozice. Na snímku je z března 1946, kdy jí prezident Edvard Beneš udělil Československý kříž za účast v protinacistickém odboji. Milada a Bohuslav Horákovi byli za války vězněni takřka pět let.
Když Janě Kánské v roce 1965 už podruhé nedali devizový příslib, aby mohla jet na sportovní zájezd do tehdejší Jugoslávie, šla se ministerstvo vnitra zeptat, zda má vůbec smysl, aby žádost podávala. A stal se zázrak, řekli jí, že ji pustí do USA. "Myslím, že se mě už chtěli zbavit," vzpomíná Jana. A jaké bylo setkání s otcem po bezmála sedmnácti letech odloučení?  Žádný ztracený čas mezi nimi najednou nebyl. Nic nebylo ztraceno. "Nebylo to rozpačité, ani trochu, okamžitě jsme byli zase spolu." Přes měsíc cestovali Greyhoundem po USA. Na snímku je Jana v San Francisku.
Jana Horáková-Kánská žila po vraždě své matky a útěku otce do zahraničí v Praze u své tety (sestry Milady Horákové) a strýce, manželů Věry a Josefa Tůmových. Také je režim pronásledoval. Věra nemohla dále pracovat jako učitelka, až do odchodu do důchodu byla uklízečkou. Strojnímu inženýrovi Josefu Tůmovi komunisté zavřeli jeho prosperující projekční kancelář, živil se jako řadový referent. Na snímku je Jana (vpravo) s tetou Věrou a otcem Bohuslavem v roce 1947.
Z Československa Jana ve svých třiatřiceti letech odešla jako svobodná žena. "Když se dozvěděli, že jsem dcera Milady Horákové, tak se vždycky nějak stáhli," popisuje, s čím měli muži v Praze problém. Svého manžela Karla Kánského poznala Jana až ve Washingtonu. On sám z Československa utekl v roce 1956 zahrabán ve vagónu s uhlím. Vzali se v dubnu 1971, na svatební fotografii jsou s Bohuslavem Horákem.
Foto: Archiv Jany Kánské
Daniel Anýž Dan Poláček Daniel Anýž, Dan Poláček
26. 6. 2020 5:30
Před 70 lety, 27. června 1950, komunistický režim dokonal justiční vraždu Milady Horákové. Žena, která si vždy stála za svými ideály a hodnotami, zemřela brzy ráno v pražské pankrácké věznici. Její manžel Bohuslav Horák později uprchl do Spojených států a poté ho následovala i dcera Jana. Podívejte se na unikátní snímky rodiny Horákových.

Rodinné snímky Milady Horákové pocházejí z archivu její dcery Jany Kánské. V pondělí 29. června o příběhu rodiny vychází kniha s názvem Jdu s hlavou vztyčenou. Publikaci redaktora Aktuálně.cz Daniela Anýže vydává nakladatelství Zeď.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy