Rodinné snímky Milady Horákové: Krásná, dokonalá. Má jediná, psal v den vraždy manžel

Manželé Milada a Bohuslav Horákovi s dcerou Janou v roce 1933.
Po únoru 1948 odmítla Horáková odejít do zahraničí, z Československa zajišťovala komunikaci s politickým exilem a pokusila se o koordinaci vnitřní politické opozice. Na snímku je z března 1946, kdy jí prezident Edvard Beneš udělil Československý kříž za účast v protinacistickém odboji. Milada a Bohuslav Horákovi byli za války vězněni takřka pět let.
Když Janě Kánské v roce 1965 už podruhé nedali devizový příslib, aby mohla jet na sportovní zájezd do tehdejší Jugoslávie, šla se ministerstvo vnitra zeptat, zda má vůbec smysl, aby žádost podávala. A stal se zázrak, řekli jí, že ji pustí do USA. "Myslím, že se mě už chtěli zbavit," vzpomíná Jana. A jaké bylo setkání s otcem po bezmála sedmnácti letech odloučení?  Žádný ztracený čas mezi nimi najednou nebyl. Nic nebylo ztraceno. "Nebylo to rozpačité, ani trochu, okamžitě jsme byli zase spolu." Přes měsíc cestovali Greyhoundem po USA. Na snímku je Jana v San Francisku.
Jana Horáková-Kánská žila po vraždě své matky a útěku otce do zahraničí v Praze u své tety (sestry Milady Horákové) a strýce, manželů Věry a Josefa Tůmových. Také je režim pronásledoval. Věra nemohla dále pracovat jako učitelka, až do odchodu do důchodu byla uklízečkou. Strojnímu inženýrovi Josefu Tůmovi komunisté zavřeli jeho prosperující projekční kancelář, živil se jako řadový referent. Na snímku je Jana (vpravo) s tetou Věrou a otcem Bohuslavem v roce 1947.
Z Československa Jana ve svých třiatřiceti letech odešla jako svobodná žena. "Když se dozvěděli, že jsem dcera Milady Horákové, tak se vždycky nějak stáhli," popisuje, s čím měli muži v Praze problém. Svého manžela Karla Kánského poznala Jana až ve Washingtonu. On sám z Československa utekl v roce 1956 zahrabán ve vagónu s uhlím. Vzali se v dubnu 1971, na svatební fotografii jsou s Bohuslavem Horákem.
Foto: Archiv Jany Kánské
Daniel Anýž Dan Poláček Daniel Anýž, Dan Poláček
26. 6. 2020 5:30
Před 70 lety, 27. června 1950, komunistický režim dokonal justiční vraždu Milady Horákové. Žena, která si vždy stála za svými ideály a hodnotami, zemřela brzy ráno v pražské pankrácké věznici. Její manžel Bohuslav Horák později uprchl do Spojených států a poté ho následovala i dcera Jana. Podívejte se na unikátní snímky rodiny Horákových.

Rodinné snímky Milady Horákové pocházejí z archivu její dcery Jany Kánské. V pondělí 29. června o příběhu rodiny vychází kniha s názvem Jdu s hlavou vztyčenou. Publikaci redaktora Aktuálně.cz Daniela Anýže vydává nakladatelství Zeď.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy