Unesená Natascha už vydělala milion eur

Milan Kruml, ČTK
8. 9. 2006 17:30
Vídeň - Rozhovor pro televizi ORF přinesl Natasche Kampuschové milion eur. Bude je potřebovat na drahou psychologickou pomoc, část dá na charitu.

V přepočtu přes 28 milionů korun, které Kampuschová podle agentury APA získá za exkluzivní práva od televize, ale také magazínu News a deníku Kronen-Zeitung, chce osmnáctiletá Rakušanka dát mimo jiné na pomoc zneužívaným ženám v Mexiku a hladovějícím dětem v Africe.

Sama však bude peníze potřebovat.

Moji drazí psychologové

Po osmiletém příkoří v zajetí svého únosce se totiž neobejde bez pomoci psychologů.

Jeden z nich, Max Friedrich, odhaduje, že za psychologickou a další péči utratí Kampuschová v příštích letech až 300 tisíc eur.

Podle deníku Österreich rakouská televize záznam svého interview prodala 120 stanicím z celého světa, včetně Česka, ale také Ruska, Austrálie či Japonska. Jen RTL zaplatila za exkluzivnější práva údajně 150 tisíc eur.

První televizní rozhovor sledovalo ve středu večer na druhém programu rakouské televize 2,55 milionu Rakušanů, dalších 157 tisíc jej zhlédlo na německé televizní stanici RTL. Přípravné fotbalové utkání Rakouska s Venezuelou (0:1) před kvalifikací na mistrovství Evropy v tu dobu sledovalo jen 166 tisíc Rakušanů.

Obrovský ohlas v médiích v Evropě i zámoří lze jen těžko srovnávat s jinými událostmi. Podobný případ nemá v posledních letech obdoby.

Čtyřicetiminutové interview se tak stalo třetím nejsledovanějším pořadem na ORF od roku 1991. Diváci v Česku mohli rozhovor vidět i na ČT.

Z případu Kampuschové se už snaží vytěžit i rakouské politické strany. V předvolební téma jej chce přetavit vládní Rakouská lidová strana (ÖVP), která prosazuje zdvojnásobení trestu pro pachatele závažných únosů.

Podle Friedricha by si Kampuschová měla po mediální masáži dopřát týden až deset dní "klidu a ochrany" ve vídeňské Všeobecné nemocnici. Když bude potřebovat nemocnici opustit, bude mít k dispozici paruky, brýle a další maskovací  prostředky.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

NEJSLEDOVANĚJŠÍ POŘAD

  • Šlo o nejsledovanější televizní pořad rakouské historie.
  • Předstihl jak volební studio v roce 2002, tak i nejúspěšnější vydání zábavného pořadu Peter Alexander Show z roku 1991.
  • Zájem vzbudila i následná debata Runde Tisch, kterou si vybralo 1,7 milionu Rakušanů.
  • Debaklem skončil přenos fotbalového utkání Rakousko - Venezuela. V prvním poločase dosáhl podílu jen 5 procent (166 000 diváků).
  • Pozoruhodný zájem vzbudil rozhovor i v Německu, kde jej vysílala nejsledovanější komerční televize RTL. Podle údajů stanice si jej vybralo 7,13 milionu diváků a to přesto, že veřejnoprávní televize nabídla přímý přenos fotbalového utkání San Marino - Německo.
  • Následný magazín Stern TV sledovaly čtyři miliony Němců - jeho součástí byl rozhovor s Nataschiným otcem.

Už příští týden by se mohla přestěhovat do vlastního bytu s dlouhodobou péčí.

Žena roku?

Už v říjnu se ale Kampuschová nejspíš znovu ocitne ve světle ramp. Vydavatel News Oliver Voigt prohlásil, že by měla být oficiálně vyhlášena ženou roku. Deník Österreich napsal, že ocenění Women's World Award by jí měl 14. října v New Yorku předat laureát Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov.

Tomu se však brání mediální poradce Kampuschové Dietmar Ecker.

Zdůraznil, že Kampuschová nebude nadále k dispozici pro fotografování, další a další rozhovory a už vůbec ne k účasti na, jak to označil, "veselých událostech". Jinak řečeno - nebude z ní celebrita, která bude plnit stránky bulvárního tisku a sloužit komerčním cílům.

Paparazziové odjeli

Televizním vystoupením oběti skončila podle rakouských mediálních expertů jedna kapitola tohoto mimořádného příběhu. Mediální poradce Dietmar Ecker je podle vyjádření pro deník Der Standard spokojen - jeho plán, jak oběť uchránit trvalého tlaku ze strany médií, podle něj vyšel.

Usuzuje tak i z faktu, že po odvysílání rozhovoru opustila Vídeň většina paparazziů i reportérů zahraničních médií, kteří sem byli vysláni speciálně kvůli příběhu Nataschi Kampuschové. O rozhovor s ní požádalo na 300 zahraničních médií. Kampuschová se ale rozhodla uzavřít s několika rakouskými novinami a veřejnoprávní televizí dohodu, jejíž součástí je ochrana jejího soukromí.

Specialisté nyní doporučují klid a minimum kontaktů s veřejností. Zůstaly jen obavy ze snahy dále její příběh finančně využít.

 

Právě se děje

Další zprávy