reklama
 
 

UNESCO rozšiřuje seznam památek. Podívejte se, jak

29. 6. 2007 0:00
Razítko i pro slovenské pralesy. Uvnitř FOTOGALERIE

Christchurch - Na Novém Zélandu se jedná o zápisu více než čtyřiceti "nových" památek na seznam UNESCO.

Přestože konference Výboru pro světové kulturní dědictví UNESCO v novozélandském Christchurchi skončí až v pondělí 2. července, alespoň některé z pamětihodností, které o zařazení na seznam požádaly, jsou známé už teď. Třeba slovenské bukové pralesy na hranici s Ukrajinou.

Slovensko má na seznam šestou památku

Oblast bukových pralesů na seznam UNESCO společně nominovaly Slovensko a Ukrajina. Čtyři lokality jsou na území Slovenska - tři v národním parku Poloniny a jedna v Chráněné krajinné oblasti Vihorlat.

Pralesy, pozoruhodné svým rostlinstvem a živočichy, se tak staly šestou slovenskou památkou zapsanou na seznam světového dědictví.

Mezi zapsanými památkami nechybí slavná budova sydneyské opery, kterou navrhl dánský architekt Jörn Utzon. Podle vyjádření výboru je "výraznou architektonickou památkou 20. století".

Poškozená mešita potřebuje pomoc

Své místo na seznamu našla také severoirácká Sámarra díky svému historickému a archeologickému významu.

Ve městě se mimo jiné nachází Zlatá mešita, která patří k nejposvátnějším poutním místům šíitských muslimů. Mešita byla letos 13. června vážně poškozena pumovým atentátem.

Chybět nebude ani Národní park Teide na největším ostrově Kanárských ostrovů Tenerife. Parku dominuje sopka Teide, která je díky své výšce 3178 metrů třetí největší sopečnou strukturou světa.

UNESCO zároveň rozhodlo, že zápis oblasti kolem masivu Jungfrau ve Švýcarsku, jež je na seznamu od roku 2001, rozšíří o dalších 82 tisíc hektarů.

Na seznam se dostaly další památky v Japonsku, Číně, Indii, Turkmenistánu, Jižní Africe, Namibii a Madagaskaru.

PODÍVEJTE SE, která další místa se UNESCO rozhodlo chránit.

autor: lem, Reuters, ČTK | 29. 6. 2007 0:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama