Voliči rozhodovali o 108 křeslech v severoirském zákonodárném shromáždění, z něhož pak bude ještě tento měsíc vytvořena provinční vláda.
O poslanecké mandáty usilovalo 250 politiků, z nichž 46 je z unionistické strany DUP, která volby vyhrála. Probritská protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) Iana Paisleyho získala 30,1 procenta hlasů.
Jen s malým rozdílem skončila druhá proirská katolická Sinn Féin (SF) Gerryho Adamse, již volilo 26,2 voličů. Sinn Féin tak bude tvořit unionistům republikánskou protiváhu.
Rozdělení křesel
Celkový počet křesel regionálního parlamentu Ulsteru- 108
- 36
- 28
- 18
- 16
- 7
- 1
- 1
- 1
Zdroj: BBC
Alespoň podle mírové smlouvy, kterou britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern podepsali loni v Londýně. Ta říká, že vládu musejí společně vytvořit republikáni a unionisté.
Britský ministr pro Ulster Peter Hain již začal odděleně vyjednávat s představiteli DUP a SF.
Jeden konflikt denně
Severoirská vláda by díky tomu měla být silnější a najít tolik potřebné kompromisy.
Věří tomu ale jen málokdo.
Podle unionistů (DUP) bude společná vláda s republikány ze Sinn Féin znamenat "jeden konflikt denně".
Ani jedna ze stran totiž nejeví žádnou snahu hledat společnou řeč. Zatímco Sinn Féin chce Severní Irsko jako součást Irské republiky, podle DUP náleží Spojenému království. Ať se jedná o policii, ekologii, školství či investice.
Shodují se však v tom, že současné uspořádání není životaschopné.
Unionisté žádají, aby se v budoucnu zavedl systém, kdy bude provincii vládnout strana nebo koalice, která vyhraje volby. Sinn Féin naopak považuje nynější systém jen za jeden z kroků ke sjednocení Irska.
Paisley versus McGuinness
Budoucí vláda také spojí šéfa DUP, reverenda Iana Paisleyho a druhého nejvlivnějšího muže Sinn Féin Martina McGuinnesse. Už to samo o sobě bude zdrojem nebezpečných konfliktů, protože oba muži sebou vzájemně pohrdají.
Paisley považuje McGuinnesse za teroristu a prozatím dělal vše možné, aby s ním nemusel být nejen u jednoho stolu, ale pokud možno ani v jedné místnosti.
Dosavadní průzkumy ukazují, že největší šanci na úspěch mají unionisté, kteří by mohli získat 22 procent hlasů. Těsně je však následují republikáni ze Sinn Féin s 20 procenty.
Nejpopulárnější je Ahern
Paradoxně nejoblíbenějším politikem v Severním Irsku je podle průzkumu muž, který vládne sousednímu Irsku, premiér Bertie Ahern.
Po něm následují Paisley a šéf Sinn Féin Gerry Adams, ale tato fakta mají jen malou hodnotu, protože dotázaní vybírali skoro vesměs podle náboženské příslušnosti.
Oba dostali také více negativních než pozitivních hlasů, což ukazuje, že po letech prakticky bez násilí a po prvních pokusech s voleným místním zákonodárným sborem a vládou mezi lety 1999 a 2002 je politika na úrovni voličů rozpolcena stejně hluboce jako mezi nejvyššími politiky provincie.
Dvě třetiny voličů jsou tak přesvědčeny, že Paisley a McGuinness spolu spolupracovat nebudou.
Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Ahern se dnes tvářili jako větší optimisté. "Nesmíte promeškat tuto historickou příležitost," vzkázali ve společném prohlášení oběma politikům.