Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk rezignoval, prezident jeho demisi odmítl

Reuters ČTK Reuters, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2020 19:31
Předseda ukrajinské vlády Oleksij Hončaruk na Facebooku v pátek oznámil, že podal demisi. Prezident Volodymyr Zelenskyj rezignaci odmítl a uvedl, že chce Hončarukovi a jeho kabinetu dát šanci pokračovat v práci.
Oleksij Hončaruk
Oleksij Hončaruk | Foto: Reuters

V pozadí odstoupení jsou zřejmě nahrávky, v nichž se podle všeho premiér nelichotivě vyjadřuje o prezidentovi. Pětatřicetiletý Hončaruk je ve funkci teprve od loňského srpna, nominoval ho do ní Zelenskyj.

"Abych se vyhnul jakýmkoli pochybnostem o našem respektu a důvěře k prezidentovi, napsal jsem prohlášení o rezignaci a předal prezidentovi s právem předložit je parlamentu," napsal Hončaruk ve svém sdělení. O loni zvoleném prezidentovi Zelenském uvedl, že je pro něj příkladem transparentnosti a slušnosti.

Prezident jeho rezignaci nepřijal. "Přemýšlel jsem a zdá se mi správné dát vám i vaší vládě šanci, když rozhodujete v některých velice důležitých záležitostech, které trápí naši společnost," řekl Zelenskyj poté, co se osobně sešel s Hončarukem. Situaci kolem úniku nahrávky označil za "nepříjemnou".

Hončaruk odmítl říci, zda dopisem s rezignací chtěl otestovat, zda má prezidentovu důvěru. "Neukazuje to přání předsedy vlády odstoupit, ale spíše snahu udržet se ve funkci," poznamenal k tomu podle Reuters kyjevský analytik Volodymyr Fesenko.

V posledních dnech se na internetovém serveru YouTube objevilo několik nahrávek pořízených při schůzkách Hončaruka s ministrem financí, šéfem ukrajinské centrální banky (NBU) a dalšími vysoce postavenými státními činiteli.

Na nich člověk, jehož hlas se nápadně podobá Hončarukovu, tvrdí, že Zelenskyj má primitivní, mlhavé představy o ekonomice. Procesy v ekonomice je mu prý třeba vysvětlovat na příkladu "nákladů na bramborový salát".

Na otázku agentury Reuters, zda je opravdu připravený ze své funkce odejít, premiér řekl, že by se neměly dělat "ukvapené závěry". Ujistil, že skutečnost, že podal demisi, nebude mít dopad na ekonomické reformy a spolupráci Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem.

Zelenskyj je bývalý komediální herec bez politických zkušeností. Hlavou státu se stal při loňských prezidentských volbách díky velkému hněvu veřejnosti nad korupcí v nejvyšších kruzích.

Někteří komentátoři krok šéfa kabinetu hodnotili spíše jako pokus, jak se udržet ve funkci a otestovat si prezidentovu důvěru. Předpovídali také, že Zelenskyj demisi nepřijme, protože je otázkou, zda by na Hončarukovo místo byl ochoten usednout některý z důvěryhodných reformátorů.

Sám sebe Hončaruk nazval "ekonomickým laikem". Později se bránil, že nejmenované "vlivné skupiny" kompilaci částí nahrávek ze schůzek vlády sestavily tak, aby to vypadalo, že prezidenta nerespektuje. "To není pravda," ujišťoval premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy