Ukrajinská tajná služba podnikla razii v sídlech ruských médií, zatkla i jednoho muže

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2018 15:32
Ukrajinská SBU prohledala sídlo pobočky ruské agentury RIA Novosti a také televize Russia Today. Důvodem je "odhalení sítě mediálních struktur kontrolovaných Ruskou federací".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kyjev - Agenti ukrajinské tajné služby SBU v úterý podnikli domovní prohlídku v sídle pobočky ruské státní agentury RIA Novosti v centru Kyjeva. Zadrželi šéfa pobočky. Úřady podle generálního prokurátora Jurije Lucenka mají důkazy o spáchání vlastizrady pracovníky agentury. Kreml zákrok ukrajinských úřadů kritizoval jako "naprosto hanebný a donebevolající" a pohrozil odvetou.

Razie se podle agentury AFP provádí také v televizi Russia Today, která patří do stejné mediální skupiny jako RIA Novosti.

Na Ukrajině je vysílání RT zakázané, podobně jako vysílání dalších ruských státních televizí. Šéfka stanice Margarita Simonjanová oznámila, že agenti SBU vtrhli do pobočky, se kterou od té doby není spojení.

"Tyto kroky odporují všem normám a pravidlům, zaslouží si nejtvrdší odsouzení od mezinárodních organizací," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Vytkl přitom ukrajinskému vedení, že utlačuje "svobodu slova a svobodu tisku", což Rusko "co nejrozhodněji odsuzuje".

Pokud jde o možnou odvetu, Moskva podle mluvčího přijme reciproční opatření, až získá podrobnější informace o tom, co se v Kyjevě stalo. Každopádně Kreml je odhodlán "maximálně hájit zájmy" svých médií.

SBU zákrok zdůvodnila "odhalením sítě mediálních struktur kontrolovaných Ruskou federací" a "využívaných zemí-agresorem v rámci hybridní informační války proti Ukrajině", řekla agentuře Interfax-Ukrajina mluvčí SBU. Později dodala, že SBU po ukončení vyšetřovacích úkonů zveřejní získané důkazy. "Prosím vyčkat několik hodin!" uvedla.

SBU později upřesnila, že ředitel kyjevské pobočky RIA Novosti, v ukrajinské transkripci Kyryl Vyšynskyj (v ruské Kirill Vyšinskij), plnil pokyny k záškodnickým informačním akcím, nejprve na podporu ruské anexe Krymu, později na podporu separatistů na východě Ukrajiny. Podle SBU k tomu disponoval 53 000 eury (asi 1,3 milionu korun) měsíčně, zasílanými přes Srbsko. SBU podezírala Vyšynského jako ukrajinského občana, ale při domovní prohlídce odhalila i ruský pas. Novináři podle agentury Interfax hrozí na Ukrajině deset až 15 let vězení.

Kyjev vyčítá Rusku anexi Krymu a okupaci části východoukrajinského Donbasu, ovládaného proruskými separatisty. Moskva své zapojení do konfliktu v Donbasu, který si od dubna 2014 vyžádal více než 10 tisíc mrtvých, stále popírá.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle listu Kommersant prohlásil, že bude požadovat přístup k zadrženým ruským novinářům, a vyzval Spojené státy a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby na kroky ukrajinských úřadů zareagovaly.

RIA Novosti patří do skupiny Rossija segodňa, jejíž šéf Dmitrij Kiseljov vyzval ukrajinské úřady, aby okamžitě propustily zadrženého na svobodu a skončily pronásledování médií.

"Není to první případ, kdy kyjevský režim popírá základní práva a svobody, zaručené novinářům," prohlásil Kiseljov, považovaný za předního propagandistu Kremlu.

Ruská média razii v Kyjevě označují za ukrajinskou pomstu za to, že ruský prezident Vladimir Putin dnes slavnostně otevřel most spojující Krym s Ruskem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy