Ruska barví staré fotky Stalina i Lenina. Vzkazovali mi, ať nechám té "rudé propagandy", říká

Obrazem: Lenin v hnědém kabátu a rudá vlajka ve Stalingradu. Ruská umělkyně oživuje černobílé snímky
Ukrajinská herečka Anna Stenová ve filmu Nový život z roku 1934.
Bývalý sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin.
Tvář bolševické revoluce Vladimir Iljič Lenin na moskevském Rudém náměstí v květnu 1919.
Setkání ruských hudebníků, na kterém nechybí skladatelé Alexandr Glazunov nebo César Antonovič Kjui.
Foto: Flickr.com
Adéla Očenášková Ondřej Soukup Adéla Očenášková, Ondřej Soukup
20. 4. 2018 13:42
Ruska Olga Širninová se věnuje kolorování starých černobílých fotografií. V jejím portfoliu nechybí Romanovci, druhá světová válka ani ruští umělci.

Moskva - Sytě barevný portrét cara Mikuláše II., spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého nebo kosmonauta Jurije Gagarina. Těmto i mnohým dalším původně černobílým snímkům, které zachycují významné postavy ruských dějin, vdechuje život Olga Širninová. Ruská amatérská umělkyně probouzí historii pomocí metody kolorování.

Foto: Facebookový profil Olgy Širninové

Své výtvory prezentuje na internetové stránce Flickr.com, populární on-line službě pro sdílení fotografií. Kolorované obrázky, kterých na jejím profilu dnes visí už stovky, tvoří pod uměleckým pseudonymem Klimbim.

Širninová, na jejíž příběh upozornilo na začátku dubna Rádio Svobodná Evropa, se kolorování věnuje od roku 2011. Stále ho ale bere jen jako zálibu, nikoliv povolání.

Koníček je to přitom časově dost náročný. Práce na jediné fotce jí většinou zabere celý den. Obvykle pak čeká ještě den následující, než dílo publikuje. To aby se na výslednou podobu snímku podívala znovu, "zčerstva".

Do toho ji zaměstnává také její opravdová profese - překladatelství. Právě díky němu se před lety do kolorování plnohodnotně pustila.

"Svého času jsem dělala fotokoláže a často mi bylo líto, že některé snímky jsou jen černobílé. Až jsem to jednou (kolorování), v roce 2011, zkusila. Náhodou jsem ve stejnou dobu dostala k překladu knihu Dietera Holzschuha Základy vnímání barev pro floristy, díky které jsem se dozvěděla mnoho o kontrastech a harmoniích barev," vypráví pro Aktuálně.cz Širninová. 

Začínala s portréty hollywoodských hvězd, na kterých se metodu učila. Pak pokračovala s kolorováním historických fotografií, z nichž některé umístila na sociální sítě. Díky tomu se dostala do internetové skupiny, která sdružuje koloristy z celého světa.

Zarazilo ji však, že se tématu ruských dějin žádný z nich nevěnoval. A tak se rozhodla, že se na tuto oblast zaměří, protože se o historii své země vždycky zajímala. 

Zprvu ale čelila vlně negativních reakcí. "Někdo dokonce požadoval, abych skončila s tou 'rudou propagandou'. To mě ale naštvalo tak moc, že mi téma druhé světové války už zůstalo, i když je to mnohem těžší než nějaké hollywoodské krasotinky," vzpomíná Širninová. 

O použití správných barev se někdy radí s odborníky - to zejména v případě válečné tematiky. Nebo si sama hledá, jaká móda se v danou dobu zrovna nosila. Právě volba těch správných barev bývá při kolorování mnohdy nejtěžší. 

Rozsáhlé portfolio Olgy Širninové zachycuje kromě momentů z druhé světové války například vládu dynastie Romanovců, první světovou válku, ale i portréty umělců, ať už spisovatelů, nebo třeba baletek. "Svět nikdy nebyl jednobarevný, ani během války," uzavírá Širninová. 

Video: Putin vyhrál díky propagandě, uměle udržuje konflikt na Ukrajině, Rusko je zaostalé, říká Votápek

Putin není hrůzovládce jako Stalin, le vyvolává psychózu o obležené mocnosti, uměle vyvolal konflikt na Ukrajině, říká Vladimír Votápek | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 29 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy