Ukrajinci využívají staré francouzské minomety. Oproti sovětským mají velkou výhodu

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
17. 3. 2023 17:29
Ukrajinské síly používají v bojích proti ruským vojákům vše, co jim přijde pod ruku. Vojenská jednotka poblíž Soledaru na východě Ukrajiny bojuje pomocí francouzských minometů z roku 1973. Podle ukrajinského vojáka jde ale pořád o lepší výzbroj, než jakou používali předtím - minomety sovětské výroby.
Ukrajinští vojáci u Bachmutu používají francouzské minomety ze 70. let | Video: Rádio Svobodná Evropa

Francouzský minomet se podle vojáků stále používá v dalších asi 30 zemích. "Začal se používat v roce 1973, pokud se nemýlím. Oproti předchozím sovětským minometům má tento drážkovanou hlaveň, delší dostřel a střely mají silnější zásah," popisuje ukrajinský voják, s jehož jednotkou natáčel začátkem března reportér Rádia Svobodná Evropa Marjan Kušnir.

Ukrajinci si ale pochvalují francouzské minomety hlavně proto, že používané náboje obsahují dvakrát tolik výbušnin než ty sovětské. A podle všeho jsou i přesné. "Z pěti střel teď čtyři zasáhly cíl. To je velmi dobrý výsledek. Obvykle jsou k zasažení cíle potřeba tři výstřely, takže to, že jsme se trefili hned druhým, je skvělé," vysvětluje voják z minometné jednotky.

I když je útočící ruská armáda, která ve snaze dobýt Bachmut obsadila Soledar, v přesile, Ukrajinci se nevzdávají. V bitvě o Donbas stále bojují a udržují své pozice v okolí Bachmutu. Muži, se kterými reportér natáčel, bojují v nejdelší bitvě, která se na Ukrajině od začátku války odehrává.

Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) výrazně poklesl. Ve městě zůstává méně než tři tisíce obyvatel, včetně 33 dětí, napsal list The Kyiv Independent s odvoláním na šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy