Ukrajinci využívají staré francouzské minomety. Oproti sovětským mají velkou výhodu

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
17. 3. 2023 17:29
Ukrajinské síly používají v bojích proti ruským vojákům vše, co jim přijde pod ruku. Vojenská jednotka poblíž Soledaru na východě Ukrajiny bojuje pomocí francouzských minometů z roku 1973. Podle ukrajinského vojáka jde ale pořád o lepší výzbroj, než jakou používali předtím - minomety sovětské výroby.
Ukrajinští vojáci u Bachmutu používají francouzské minomety ze 70. let | Video: Rádio Svobodná Evropa

Francouzský minomet se podle vojáků stále používá v dalších asi 30 zemích. "Začal se používat v roce 1973, pokud se nemýlím. Oproti předchozím sovětským minometům má tento drážkovanou hlaveň, delší dostřel a střely mají silnější zásah," popisuje ukrajinský voják, s jehož jednotkou natáčel začátkem března reportér Rádia Svobodná Evropa Marjan Kušnir.

Ukrajinci si ale pochvalují francouzské minomety hlavně proto, že používané náboje obsahují dvakrát tolik výbušnin než ty sovětské. A podle všeho jsou i přesné. "Z pěti střel teď čtyři zasáhly cíl. To je velmi dobrý výsledek. Obvykle jsou k zasažení cíle potřeba tři výstřely, takže to, že jsme se trefili hned druhým, je skvělé," vysvětluje voják z minometné jednotky.

I když je útočící ruská armáda, která ve snaze dobýt Bachmut obsadila Soledar, v přesile, Ukrajinci se nevzdávají. V bitvě o Donbas stále bojují a udržují své pozice v okolí Bachmutu. Muži, se kterými reportér natáčel, bojují v nejdelší bitvě, která se na Ukrajině od začátku války odehrává.

Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) výrazně poklesl. Ve městě zůstává méně než tři tisíce obyvatel, včetně 33 dětí, napsal list The Kyiv Independent s odvoláním na šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka.

 

Právě se děje

Další zprávy