Reportáž: Devět set metrů od ruských vojáků. Ukrajinci ukázali realitu války v mrazu

bb bb
10. 1. 2024 9:39
Ukrajinští vojáci v jednom z frontových zákopů v Charkovské oblasti prožívají už druhou válečnou zimu. Celé léto se snažili opevnit a zlepšit si podmínky pro přečkání mrazivých dní necelý kilometr od pozic nepřítele.
„Kéž bychom si dali teplou sprchu doma.“ Ukrajinci vyčkávají v promrzlých zákopech | Video: Reuters

Pěšáci si podle svých slov snaží udržet dobrou náladu i přes husté sněžení a mrazivé teploty. "Nějak jsme si zvykli. Všechny pozice a pozorovací a obranná stanoviště mají kamna a dobrovolníci nám posílají zákopové svíčky, abychom nezanechávali kouřové stopy," popisuje v reportáži agentury Reuters Oleh, člen pěšího praporu 61. mechanizované brigády.

Vojáci, kteří žijí v betonovém velitelském stanovišti vybaveném ledničkami a troubami, si na teploty pod nulou už zvykli. "Máme dobré oblečení, všechno je v pořádku, jen musíme bojovat," prohodí další ukrajinský voják jménem Oleksandr. Jeho spolubojovník Artem sní v zavátých zákopech o teplé sprše. "Kéž bychom se sprchovali v našich letních chatách a nečekali, až začne fungovat tohle," dodává znechuceně Artem u barelu, jež má sloužit jako provizorní sprcha, která ale zřejmě kvůli mrazům nefunguje.

Ukrajina se už téměř dva roky brání ruské plnohodnotné agresi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku tohoto roku připustil, že míra "mobilizace ukrajinské společnosti a světa", která byla patrná na začátku války, dnes neexistuje.

"To se musí změnit," řekl s tím, že je zapotřebí snížit odvodový věk ze současných 27 let a omezit výjimky, které umožňovaly vyhnout se službě v armádě. Jakkoliv jde o nepopulární opatření, alternativa k němu podle Zelenského neexistuje.

Ukrajinští vojáci bojují s vyčerpáním, válka se protáhla do druhé zimy. (22. 11. 2023)

Ukrajinští vojáci bojují s vyčerpáním, válka se protáhla do druhé zimy | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy