Tak silné, že ho na pěchotu šetří. Ukrajinské nebe chrání sovětské "monstrum"

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
2. 11. 2022 9:32
Ukrajinské protiletadlové jednotky používají systémy ze sovětské éry. Ochraňují díky nim svůj vzdušný prostor. Stroje, které zasahují vrtulníky, bojová letadla i drony, mají ale omezené radarové schopnosti a nepříliš dobré vidění. Vojáci ale využívají i moderní zbraně, které jim dodává Západ, jak ukazuje reportáž Rádia Svobodná Evropa přímo z fronty.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Systém protivzdušné obrany Tunguska je jednou ze zbraní nasazených přímo na frontové linii. Jeho operátoři mají dvě možnosti - střílet na vzdušné cíle pomocí kanonů, nebo raket. Děla mohou použít i proti pozemním cílům. "Může zničit celou posádku letadla. Tento stroj zasahuje tvrdě, je to monstrózní zbraň. Proti pěchotě ale tolik nepracujeme. Nedostáváme to často za úkol," popisuje ukrajinský voják Andrij.

Jelikož jde o velké vozidlo, mohou se ukrajinští vojáci sami vystavit nebezpečí. "Zaměřujeme vrtulníky, bojová letadla - můžeme dělat cokoliv. Nejtěžší je zasáhnout drony," doplňuje Andrij. Vojenské jednotky mají stále dost práce. "Zasáhli bychom cíle, kdyby proletěly kolem. Stroj nemá příliš dobré vidění. Radar věci vidí, ale je slabý. Proto je dobré být ve střehu, abychom věděli, co se děje mimo vozidlo. Když nepřítel zaregistruje odpal, je tu během chvilky," vysvětluje ukrajinský voják "Orel".

Protiletadlový komplet Tunguska ze sovětské éry je určený především k vyhledávání a ničení nepřátelských cílů v malé výšce do 3,5 kilometru a v dosahu 5 kilometrů. "Zaměřování cílů je založeno na vyhodnocování vizuálního kontrastu. Pokud je obloha čistá a cíl má benzinový nebo elektrický motor, můžete ho vyřadit. Pokud je špatné počasí, zaměřujeme se většinou na jejich tepelné stopy," dodává ukrajinský voják "Hacker" s tím, že cíle nejdou často do poslední chvíle spatřit.

Ukrajinské jednotky používají také Západem dodávané rakety odpalované z ramene, jako je Stinger, ale jejich účinnost může zásadně ovlivnit například počasí. "Od samého začátku mobilizace ukrajinských vojáků jsem dostával raketomet Stinger. Umím ho dobře obsluhovat. Přenosné systémy protivzdušné obrany jsou si všechny podobné. Pouze detaily se mírně liší. V tomto případě je rychlost rakety vyšší; je větší šance zachytit cíl. Může také dosáhnout větší výšky," říká ukrajinský voják "Fénix".

I když moderní zbraně rozšiřují ukrajinský arzenál a možnosti vojáků, záleží také na výcviku jednotek a dalších podmínkách. "Třeba vrtulníky jsou pomalejší, zatímco letadlo sviští, shazuje nástražné cíle a pak je během několika sekund pryč. Na letadla máte jen 5 až 10 sekund na zamíření. Někdy až 30 sekund, pokud je před vámi čistá krajina, žádné stromy, žádné jiné překážky. Pak musíte poslouchat a být připraveni, až se přiblíží," uzavírá "Fénix".

 

Právě se děje

Další zprávy