Sporné rozhodnutí. Biden Ukrajině posílá zakázanou zbraň, která děsí i po konci bojů

Dominika Perlínová Anna Dohnalová Dominika Perlínová, Anna Dohnalová
30. 11. 2024 13:41
Končící prezident Joe Biden v rámci nové masivní pomoci Ukrajině slíbil, že Kyjevu pošle protipěchotní nášlapné miny. Ačkoliv je ve válce používá Rusko, je to velmi kontroverzní krok. Tento typ zbraně je zakázaný a Ukrajina se stejně jako Česko a dalších 162 zemí zavázala jich nevyužívat, říká v nové epizodě podcastu Americký sen redaktorka Aktuálně.cz Dominika Perlínová.
Americký sen můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcast a v dalších aplikacích. | Video: Dominika Perlínová, Anna Dohnalová

Ukrajinci ve válce používají protitankové miny, nově ale díky Spojeným státům budou mít přístup i k těm nejmenším, protipěchotním. Ty jsou ale zakázané, protože mohou snadno zranit civilisty a i po skončení konfliktu je velmi obtížné se jich zbavit. Ve válkou zasažených oblastech zůstávají trvalou hrozbou.

"Ukrajina stále řeší miny, které kolem Kyjeva nebo i Černihivu nechala obléhající ruská vojska ze začátku konfliktu," připomíná Perlínová s tím, že pro mnoho Ukrajinců je stále nebezpečné do lesů chodit a občas dochází k nehodám.

Americký sen můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcast a v dalších aplikacích:

Redaktorka Anna Dohnalová nicméně věří, že Ukrajina bude miny používat mnohem zodpovědněji než Rusko. "Ukrajinci už dokonce avizovali, že si uvědomují, že aktivní použití bude znamenat porušení mezinárodních dohod," dodává.

Americký prezident Biden před koncem v úřadu, který nastane 20. ledna, také povolil Ukrajině používat mimořádně účinné rakety dlouhého dolete ATACMS i k útokům v hloubi Ruska. Vladimir Putin na krok reagoval zuřivě - ruská armáda odpálila na ukrajinské město Dnipro novou hypersonickou balistickou raketu Orešnik, schopnou nést jaderné hlavice. Ve čtvrtek vyhrožoval, že další úder touto zbraní může přijít záhy a jeho cílem by se mohla stát rozhodovací centra v Kyjevě.

 

Právě se děje

Další zprávy